Americká nadnárodní technologická společnost Intel, jeden z nejvlivnějších výrobců polovodičových čipů na světě, se rozhodla investovat rekordních 25 miliard dolarů do nového závodu v Izraeli. Tato zpráva je pro izraelskou ekonomiku významná, premiér Benjamin Netanjahu ji dokonce hrdě označil za největší mezinárodní investici v historii země.
Nový závod v hodnotě 90 miliard šekelů se bude nacházet v Kirjat Gatu, jeho provoz by měl být zahájen v roce 2027 a měl by trvat nejméně do roku 2035. Společnost Intel souhlasila se sazbou daně ve výši 7,5 %, což je mírné zvýšení oproti současné pětiprocentní sazbě. Společnost Intel je v Izraeli největším zaměstnavatelem a vývozcem v soukromém sektoru. V roce 2015 koupila za 15 miliard dolarů izraelskou technologickou společnost Mobileye, která se zabývá pouze vývojem asistenčních systémů pro řidiče. Společnost Intel zdůraznila klíčovou roli izraelského provozu pro globální úspěch společnosti a vyjádřila vděčnost za podporu izraelské vlády.
Vývoj tržní hodnoty akcií
Akcie společnosti v posledních pěti letech definovala spíše červená čísla. Při pohledu na vývoj hodnoty od IPO Intelu se však pohybují v zelených číslech a od začátku letošního roku si připsaly více než 34 procent.* Intelu se jako jedné z nejvýznamnějších světových technologických společností podařilo naskočit na trend nadměrného zájmu o čipy v poněkud slabším stylu než konkurenční Nvidii, ale to neznamená, že je pozdě. Významná investice do nového závodu podpořila náladu investorů a akcie zaznamenaly rychlý růst, což je pro budoucnost společnosti dobrá zpráva[1].
Výkonnost akcií společnosti Intel za posledních pět let. (Zdroj: Google)*
Další továrna bude v Polsku
Kromě izraelské investice Intel oznámil další plán na rozšíření závodu v Polsku, nedaleko Varšavy. Nový závod v hodnotě 4,6 miliardy dolarů se zaměří na montáž a testování polovodičů. Připojí se tak k řadě komplexů v Německu, Francii a Irsku, které využívají uvolněných dotačních a finančních opatření Evropské komise. Továrna přinese přibližně 2 tisíce nových pracovních míst a Polsko vyjádřilo nad rozhodnutím společnosti mimořádné nadšení. Polský premiér Mateusz Morawiecki označil továrnu společnosti Intel za „největší investici na zelené louce v historii Polska“. Továrna by měla být uvedena do provozu do roku 2027. Touto strategií by Intel v čele se svým generálním ředitelem Patem Gelsingerem chtěl rozšířit svou přítomnost na třech kontinentech, zajistit si konkurenceschopnost vůči společnostem AMD, Nvidia a Samsung a především obnovit svou dominanci v odvětví čipů.
Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výsledků
[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.