Zajímá vás informatika, robotika nebo elektronika? Raspberry Pi může být trefou do černého. Jde o výjimečnou příležitost učit se nové věci, testovat získané vědomosti a neustále rozšiřovat své dovednosti. Zjistěte, který model bude vhodný pro začátky s Raspberry Pi, a který se osvědčí při pozdějším používání.
Co je Raspberry Pi?
Raspberry Pi je jeden z nejoblíbenějších mikropočítačů SBC. Zařízení tohoto typu se vyznačují malou velikostí, která se pojí s obřími možnostmi. S jejich pomocí lze vytvořit samostatné systémy s různými funkcemi, stejně jako zařízení k připojení k televizoru nebo počítači. Jde také o skvělý způsob, jak se učit programování a elektrotechniku. Potenciál této malé desky je téměř neomezený, a jeho využití závisí jen na vaší nápaditosti a odhodlání. Důležité je, že se Raspberry Pi velice snadno obsluhuje – díky tomu si povede dobře jak v rukou začátečníků, tak i zkušených nadšenců elektroniky.
Jakou „malinku“ si vybrat, abyste měli jistotu, že zakoupené zařízení naplní vaše potřeby a nároky? Na trhu je dostupných několik modelů, které stojí za bližší seznámení. Liší se především velikostí, dostupnými vstupy a výstupy a technickými parametry, jako je výpočetní výkon. Aktuálně se do prodeje dostaly už čtyři generace Raspberry Pi, ovšem první edice se už příliš velké oblibě netěší. Proto se volba soustředí především na verze 2, 3 a 4 – zjistěte, co je charakteristické pro jednotlivé možnosti a na co byste měli vsadit ve vaší situaci.
Raspberry Pi 2
Deska Raspberry Pi 2 se dostala do prodeje už v roce 2015. První edice byly vybaveny procesorem Cortex-A7 zhotoveným v architektuře ARM, ovšem v současnosti jsou dostupné i aktualizované modely se systémem Cortex-A53 s taktováním 900 MHz. K tomu můžete počítat s 1 GB paměti RAM, čtyřmi USB porty a konektorem Ethernet, což výrazně pomáhá s připojením desky k jiným zařízením. S ohledem na stáří zařízení může být mínusem jeho poměrně slabý výpočetní výkon a proto i dlouhé čekání na realizaci jednotlivých povelů nebo procesů. Přesto model stále stojí za pozornost a může se projevit jako zajímavá, poměrně levná startovací volba.
Raspberry Pi 3
Novější model je stále oblíbené Raspberry Pi 3, které se mezi uživateli těší obřímu uznání. Za jeho chod zodpovídá 64bitový, čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A53 s taktováním hodin 1,2 GHz. Zbytek konfigurace se do velké míry podobá „dvojce“ – najdeme tu 1 GB RAM, 4 USB porty a konektor Ethernet. Celek doplňuje integrovaný modul Wi-Fi 802.11n a podpora technologie Bluetooth 4.1. Ve výsledku jde o první zařízení Raspberry Pi, které umožňuje bezdrátovou konektivitu. Ve srovnání se svým předchůdcem pracuje model 3 výrazně rychleji a plynuleji, což ještě více zvyšuje možnosti desky.
Raspberry Pi 4
Nejnovější model se dostal na trh v roce 2019. Raspberry Pi 4 se vyznačuje přítomností výkonného, čtyřjádrového procesoru Cortex-A72 – dalšího systému zhotoveného v architektuře ARM, tentokráte s taktováním dosahujícím 1,5 GHz. Kromě toho je zařízení vybaveno 4 UBS porty, z toho dvěma USB vstupy 3.0 se zvýšenou propustností ve srovnání s předchozími řešeními. Raspberry Pi 4 pokračuje také v nabízení čím dál tím lepší podpory bezdrátové konektivity – najdeme tu Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11ac/n.
Zajímavé je, že model je dostupný ve třech verzích, které se liší velikostí paměti RAM (1, 2 nebo 4 GB). Určitě jde o volbu pro uživatele, kteří si jsou svou vášní jistí a zapálení do rozvoje v této oblasti. Neznamená to ovšem, že by šlo o špatnou volbu pro začátečníky – musíme ovšem zohlednit vyšší než v případě koupě modelu Raspberry Pi 3.
Kde si koupit své první Raspberry Pi?
Výrobky od Raspberry Pi najdete v mnoha e-shopech. Vyplatí se ovšem spoléhat na osvědčené dodavatele, abyste určitě dostali originální zboží nejvyšší úrovně a zároveň i získali přístup k profesionálnímu zákaznickému servisu. Dobrou volbou bude e-shop Botland, který už po mnoho let působí na polském trhu a podporuje zdejší milovníky elektroniky. V jeho nabídce můžete najít jak samotné desky Raspberry Pi, tak i propracované sestavy a jednotlivé příslušenství.