Jarní déjà vu je bohužel zpět a my se musíme na nějaký čas opět obejít bez vybavených fitness center a posiloven. Ve cvičení bychom však rozhodně neměli polevovat! Kromě toho, že pohyb je jeden z nejdůležitějších aspektů pro zvyšování imunity, ještě více než kdy jindy potřebujeme do těla vyplavit hormon dobré nálady, který velmi snadno získáme fyzickou aktivitou. Aby vás domácí cvičení brzy nezačalo nudit, máme pro vás osvědčený tip – pořiďte si novou cvičební pomůcku. Budete překvapeni, jak se díky ní váš trénink stane nejen pestřejší, ale i mnohem účinnější.
Pro jógové nadšence
Protažení a posílení svalů, a hlavně uvolnění těla i mysli, to je jen část benefitů, které získáte pravidelným praktikováním jógy. Asány v prostředí domova můžete dovést k dokonalosti díky pomůckám, které nechybí ani v žádném profesionálním jógovém studiu.
Cihlička
S pomocí této nenápadné pomůcky si úžasně protáhnete celé tělo. Zkušení jogíni si díky ní mohou jednotlivé asány ztížit nebo obměnit, začátečníci s ní zase dosáhnou maximálního možného protažení, které se s každým cvičením bude zlepšovat.
Balanční podložka
Balanční podložku využijete nejen při cvičení, ale i při dlouhém sezení u pracovního stolu. Kromě příjemné masáže posiluje stabilizační svalstvo a vzpřimovače páteře. Při sezení na balanční podložce automaticky podsazujeme pánev, což je základ pro správné držení těla. Velmi účinná je i pro udržování plotének ve správné poloze tak, aby nedošlo k jejich bolestivému vychýlení.
Při cvičení ji využijeme k posílení rovnováhy a správnému držení těla, čímž aktivujeme i hluboký stabilizační systém.
Jógamatky
Výběr vhodné podložky je pro praktikování jógy stěžejní. Ta správná podložka zajistí potřebnou stabilitu v jógových pozicích a také to, aby vám ruce ani nohy po podložce neklouzaly. Velkou roli zde hraje její materiál a tloušťka – pokud máte problémy s klouby nebo páteří či cvičíte na tvrdé podlaze bez koberce, doporučujeme zakoupit podložku tlustší, abyste se vyhnuli nepříjemným otlakům. Třešničkou je pak krásný design, díky kterému ji určitě nenecháte stát nepoužívanou v koutě.
Pro milovníky posilování
Čas od času neškodí dát si pořádně do těla, ba naopak. Posilovny a fitness centra jsou teď z obliga, a i tak v nich bývá často přeplněno a hlučno. Nic vám však nebrání postavit si svou vlastní posilovnu v obývacím pokoji. Sice asi nebude disponovat tak širokými možnostmi, ale na druhou stranu bude plně vyhovovat vašim preferencím a potřebám.
Švihadlo
Ani ti, kteří opojné endorfiny nejraději získávají po řádné makačce v posilovně, nemusí doma přijít zkrátka. A klidně se mohou obejít bez rotopedu či běžeckého pásu. Postačí totiž i obyčejné švihadlo.
Skákání přes švihadlo byla naše oblíbená dětská kratochvíle. Jen stěží jsme však jako malí tušili, jak je tento pohyb pro naše tělo přínosný. Pravidelnými přeskoky posilujeme náš kardiovaskulární systém, dýchání a činnost kloubů. Kromě toho se nám velmi rychle zvýší tepová frekvence. Svaly se zahřejí, čímž dochází k žádoucímu spalování kalorií.
TRX pásy
Cvičební popruhy jsou vysoce účinná multifunkční pomůcka, díky které posílíte svaly, aktivujete hluboký stabilizační systém, zlepšíte si rovnováhu i obratnost, a to vše jen za pomocí váhy vlastního těla. Navíc díky nepřeberné variabilitě cviků vás toto cvičení jen tak neomrzí.
Zvolit si také můžete kdy, kde a v jaké délce popruhy uchytíte pomocí přezkového systému. Navíc jsou maximálně skladné, takže si můžete domácí posilovnu vytvořit kdekoliv, třeba v parku nebo v hotelovém pokoji.
Bosu
Další z vysoce účinných balančních pomůcek je bosu. Tento měkký půl balon můžete využít jako stabilizační pomůcku pro jakýkoliv druh cvičení. Při aerobiku jím klidně nahraďte step, při józe na něm zkuste třeba co nejdéle vydržet v pozici stromu.
Ať se bosu rozhodnete využít jakkoliv, vězte, že posílíte vnitřní svaly, které při běžném cvičení tolik nezapojíte, zpevníte a vytvarujete postavu a ulevíte si od bolesti zad a kloubů. V prodejnách Hervis navíc pořídíte bosu vylepšené o gumové expandery pro všestranné procvičení spodních i horních svalových partií.
Hrazda
Vytvořit si z vašeho bytu malou posilovnu je opravdu snadnější, než si myslíte. A není nutné, aby váš byt disponoval velkorysými prostory. Závěsnou posilovací hrazdu totiž stačí umístit na jakékoliv dveře nebo naopak zapřít v jejich spodní části. Pak už záleží jen na vás, na jaké části těla se s touto nápaditou pomůckou zaměříte.
Gumy a činky
Stálicemi mezi nejoblíbenějšími cvičebními pomůckami jsou činky. Kromě posílení a vytvarování horních končetin je můžete využít i jako zátěž při cvičení hýždí, zad a nohou. Proto při jejich výběru zvažte, zda chcete primárně nabrat svalovou hmotu, nebo je využijete spíše jako doplněk při kondičním cvičením.
Celé tělo také posílíte s gumovými pásy a expandery. Jejich výhodou je nejen pružnost, která zajistí požadovaný odpor, ale i odolnost vůči potu a vlhkosti. Vybrat si můžete i z několika stupňů tuhosti.
Pro ty, co nutně potřebují relax a pohodu
Dopřát si masáž nikdy není na škodu. Dobrá zpráva je, že na trhu seženete různé pomůcky, díky kterým si můžete vytvořit masážní salon i v domácím prostředí. Hoďte tedy starosti za hlavu a dopřejte si kvalitní čas sami pro sebe. Pokud se budete cítit dostatečně zrelaxováni, půjdou vám lépe od ruky i další činnosti.
Válec
Pokud toto know-how všech sportovců ještě doma nemáte, měli byste to co nejrychleji napravit. Nejen že masážní válec uvolňuje svalové napětí, snižuje bolesti, zlepšuje krevní oběh a regeneruje namáhané a poškozené svaly, jeho pravidelným používáním také přispějete k narušení podkožní tukové tkáně, což bude mít viditelný výsledek v podobě hladké kůže bez známek celulitidy.
Masážní chodníček
Masážní chodníček je šikovný pomocník při prevenci problémů s chodidly, obzvláště pak při nebezpečí zhroucení nožní klenby. Výstupky masážního chodníčku jsou navrženy tak, aby vhodně stimulovaly stěžejní reflexní body na chodidlech. Vyčleňte si na něj denně alespoň půl hodinky a dopřejte svým nohám péči, kterou vyžadují. Syndrom plochých nohou totiž není radno podceňovat, jelikož napáchaná škoda se už dá jenom horko těžko zvrátit.
Gymnastický míč
Bez gymnastického míče se neobejdou nejen těhotné ženy, ale všichni ti, kdo se chtějí příjemně protáhnout a dopřát si nezbytný strečink po cvičení.
Kromě toho, když sedíte na míči, musíte neustále udržovat rovnováhu, díky čemuž aktivujete motorické funkce těla, zlepšujete koordinaci pohybů a stabilitu a zároveň posilujete střed těla, tzv. core, kosterní svalstvo a aktivujete klouby.
Pro všechny tyto benefity je gymnastický míč používán při fyzioterapii, rekonvalescenci po úrazech nebo operacích i jako prevence zdravotních problémů.
„Při vybírání gymnastického míče dbejte na to, abyste při sedu měli kolena ohnutá v tupém úhlu a zároveň aby byla o trochu níž, než je pánev. Jen tak nejlépe docílíte rovné páteře. Vybrat si můžete z několika velikostí – od průměru 45 cm až do 90 cm. Tento největší rozměr je zpravidla vhodný pro osoby měřící více než 195 cm. Pokud jste vysocí 175 cm, doporučuji míč v průměru 65 cm nebo 75 cm,“ radí Deana Čápová, marketingová manažerka Hervis Sports.