Ekonomika

Xiaomi oživuje prodeje v Indii, chce dohnat Samsung

Po letech velkých investic do elektronického obchodu se chce čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi zaměřit na zvýšení prodeje v kamenných prodejnách v Indii, aby se vyrovnal konkurenci ze strany Samsungu. Elektronické obchodování v Indii se rozvíjí především díky aktivitě společnosti Amazon a službě Flipkart společnosti Walmart, které zaznamenaly značný růst a pomohly společnosti Xiaomi prorazit na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. 

Přestože 44 % prodejů chytrých telefonů v Indii probíhá online, kamenné prodejny stále zůstávají důležitým segmentem a společnost Xiaomi očekává, že právě zde se nachází její plán budoucího růstu. Muralikrishnan B, prezident indické divize, upozorňuje, že pozice společnosti v offline sektoru je mnohem nižší než v online sektoru, a proto se chce zaměřit právě na něj. Pouze 34 % indického prodeje zařízení Xiaomi v letošním roce pocházelo z maloobchodních prodejen, zbytek byl zakoupen prostřednictvím webových stránek. 

Inspirace od konkurence

Čínský výrobce si chce vzít příklad ze svého konkurenta, společnosti Samsung, která až 57 % svého prodeje realizuje v kamenných obchodech. Samsung má v Indii 20 % podíl, zatímco Xiaomi s řadou levnějších alternativ 16 %. Společnost Xiaomi proto plánuje rozšířit síť svých prodejen nad současných 18 000 prodejen, ztrojnásobit počet promotérů a nabízet více svých výrobků, jako jsou televizory a bezpečnostní kamery, mezi nimiž není tak vysoká konkurence. Pro společnost to bude těžký úkol, protože federální úřad v Indii zmrazil její bankovní aktiva ve výši 673 milionů USD. Úřady tvrdí, že společnost Xiaomi prováděla nelegální převody zahraničním subjektům ve jménu licenčních poplatků. Společnost však obvinění odmítá a doufá, že její stanovisko bude vyslyšeno a uznáno. 

Indický trh jako nový býk světového obchodu

Před námi stojí otázka, do jaké míry je indický trh schopen poskytnout světovým značkám vhodný prostor pro další expanzi. Někteří analytici tvrdí, že právě Indie, která má příznivé vyhlídky a v současné době se nachází v pozici býka, by mohla v příštích několika desetiletích vedle čínského trhu předstihnout i trh americký. [1] Indický trh by mělo čekat období růstu, možná právě proto, že je v kontextu ostatních světových velmocí podhodnocený, a mohl by překonat očekávání. [2] Zaměřuje se na oblasti, jako je monetizace a digitalizace ekonomiky nebo změna daňové struktury. Má potenciál do konce desetiletí předstihnout v žebříčku Německo a Japonsko a stát se třetí největší ekonomikou světa. [3] Na druhou stranu Čína, ačkoli má stále úrodnou půdu pro současné trendy v oblasti expanze elektromobilů, trpí problémem vysoké nezaměstnanosti mladých lidí ve městech a rostoucím počtem dodavatelských řetězců, které se stěhují ze země. Je docela dobře možné, že velké společnosti zaměří svůj zájem na indický trh, který má díky velkému počtu potenciálních zákazníků šanci poskytnout příznivější prostředí. 

Obrázok, na ktorom je text, vývoj, snímka obrazovky, písmo

Automaticky generovaný popis

Výkonnost akcií společnosti Xiaomi za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

Výročí na akciovém trhu

Společnost Xiaomi před několika dny oslavila pětileté výročí vydání akcií na burze. V roce 2020 zažila zlaté období, od té doby mají akcie spíše klesající tendenci. Letos se hodnota akcií drží v mírně zelených číslech * kolem dvou procent. 

Konkurenční Samsung

Společnost Samsung má ve světě významné postavení jako jeden z předních výrobců chytrých telefonů. Kromě toho má široké portfolio oblastí, v nichž rozšiřuje své zájmy. Nedávno vynikla zpráva o spolupráci s americkou farmaceutickou společností Pfizer v hodnotě 1,2 bilionu wonů (921,38 milionu USD), zpečetěná dvěma smlouvami, které budou platit až do roku 2029. Samsung poskytne společnosti Pfizer technologické znalosti pro výrobu podpůrných produktů pro léčbu rakoviny, zánětů a imunologie pro společnost Pfizer a také vybuduje nový závod v komplexu Samsung Biologics v Jižní Koreji. Kromě této spolupráce má Samsung partnerství i s dalšími farmaceutickými společnostmi, jako jsou Kinsale, Eli Lilly a GlaxoSmithKline. 

Vzhledem k tomu, že se společnosti Xiaomi i Samsung zaměřují na možné rozšíření svého působení na indickém trhu, znamená to pro spotřebitele příjemné zprávy v podobě vylepšených kamenných prodejen, inovací služeb a nových produktů, což by se mohlo pozitivně odrazit na budoucí hodnotě akcií těchto společností [1]. 

Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, vývoj, rad

Automaticky generovaný popis

Výkonnost akcií společnosti Samsung za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wnderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků 

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít