Zahrada a bydlení

Proměňte svůj domov v útulné a svěží venkovské obydlí

Provensálské bydlení jen pro rodinný dům? Omyl. Stačí jen trocha šikovnosti a interiér v duchu francouzského venkova můžete klidně vytvořit i v moderním bytě. Stačí vám k tomu jen tematický nábytek, vhodné doplňky a trocha fantazie.

Začněte se základy

Stěny a podlaha zabírají velkou část plochy, která v prostoru hraje významnou roli. Podlaha v provensálském duchu by měla být dřevěná či dlážděná, a pokud je to možné, tak na pohled lehce oprýskaná.

Nezáleží na tom, zdali zvolíte skutečně starší materiály, nebo na nových vytvoříte umělou patinu. Na zdi pak použijte krémové odstíny nebo květované tapety.

Přichází na řadu nábytek

Pro menší prostory je vhodný bílý nábytek, který pokoj opticky zvětší a dodá mu vzdušnost. Pro větší místnosti můžete naopak zvolit dřevo v medovém odstínu, které zahřeje, a pokoj bude rázem útulnější.

V provensálském stylu můžete navrhnout chodbu, jídelnu, obývací pokoj, ale i ložnici. Záleží jen na tom, kolik takových prvků chcete do svého domu vpustit.

Provensálský nábytek by měl být z masivního odolného dřeva, aby místnost provoněla vůně přírody. Je také často zdoben kovovými úchytkami a dalšími prvky, které jsou třešničkou na dortu celého prostoru.

Dekorace na závěr

Nezapomeňte se naplno ponořit do zdobení, navrhování a vymýšlení různých kombinací.  Zrcadla a police pomohou rozčlenit zdi a v pokoji navodit příjemnější atmosféru. Zároveň vám nabídnou odkládací prostor pro spoustu tematických dekorací.

Starší a časem poznamenané plechové nádoby, keramické vázy, plechový budík nebo sušené květiny jsou ideálním pomocníkem při výzdobě provensálského interiéru.

Jestliže máte nějaké antik doplňky, starší nádobí nebo jinou stylovou věc, která už odsloužila, využijte ji alespoň jako dekoraci a položte ji na komodu nebo připevněte na zeď. Uvidíte, že návštěva vaši nápaditost ocení.

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít