Ostatní

Bojkotem Huawei se USA čínského vlivu nezbaví. Technologická společnost totiž zůstane vlastníkem značného počtu 5G patentů

I pokud se americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi povede úspěšně vyřadit čínského technologického giganta Huawei z řad dodavatelů v oblasti 5G, nebude mít vyhráno. Společnost je totiž nejvýznamnějším vlastníkem 5G patentů na celém světě. Huawei tak na nich bude i nadále profitovat. Tyto závěry potvrdila společná studie analytické firmy The GreyB a společnosti Amplified zabývající se patenty, kterou cituje Bloomberg.

Dle studie jsou třemi největšími vlastníky patentů s označením SEP (Standard Essential Patent) týkajících se klíčových technologií 5G asijské společnosti Huawei, LG a Samsung. Podle odhadů analytiků pak podíl zcela nepostradatelných patentů (essentiality ratio) společnosti Huawei pro chod sítí 5G je 34 % ze všech patentů vyhodnocených jakožto nezbytných. V této kategorii se na druhém místě umístila americká společnost Qualcomm s 30 %, Samsung má pak 24% podíl a LG 19 %. Každé zařízení, které bude 5G sítě s patentovanými technologiemi využívat musí zaplatit licenční poplatek. 

„I kdyby si USA najaly jinou společnost pro vybudování 5G infrastruktury, stále budou muset platit čínské společnosti patentové poplatky,“ uvedl Deepak Syal, ředitel výzkumné společnosti GreyB. Studie GreyB a Amplified se zaměřila na téměř 6 400 patentů, jež jejich vlastníci označili jako klíčové pro 5G technologie a zároveň jejichž vlastníci měli kdekoliv ve světě ke konci prosince 2019 aktivní licence na patenty. Tým 25 odborníků pak porovnával stávající 5G normy se zněním patentů, z nichž 1 658 identifikovali jako klíčové pro tzv. „jádro“ 5G.

„Namísto dohadů o tom, kdo má menší či větší přínos či nižší anebo naopak vyšší počet patentů, bychom měli společně pracovat na zvýšení intelektuálního přínosu celé naší společnosti, a teprve pak budovat 5G infrastrukturu,“ prohlásil Syal. Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa o omezení přístupu Huawei a dalších čínských společností k polovodičům a mikročipům s americkou technologií dále okomentoval tím, že vzhledem k nutnosti platit licenční poplatky spojené s patentovanými technologiemi, tak blokování jednotlivých dodavatelů není prospěšné. Ačkoliv růst společnosti Huawei mimo domovskou Čínu výrazně zpomalil, díky značnému celosvětovému přínosu v oblasti technologií 5G tak stále zůstává lídrem.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít