Ekonomika

ABB Group – lídr na trhu v technologickém sektoru

Švýcarsko-švédský konglomerát ABB Group je již 24 let globální společností z žebříčku Fortune 500. Tento gigant s tržní kapitalizací téměř 60 miliard dolarů podniká ve více než 100 zemích v různých odvětvích, včetně elektrifikace, robotiky a infrastruktury. Přinášíme vám aktualizovanou analýzu tohoto technologického obra.

Akcie ABB Group, které vydržely několik drsných let, klesly od začátku roku 2022 o 15 % v důsledku zhoršujících se makroekonomických podmínek, turbulencí souvisejících s inflací a vyostřenou politickou nestabilitou. Jak si v poslední době vedla a jaká je budoucnost ABB Group?

Odkaz ABB

Společnost ABB byla vybrána jako dodavatel technologických služeb pro první specializované plavidla na skladování CO2. V červnu 2022 oznámila, že dodá také hlavní elektrické, automatizační a bezpečnostní systémy pro projekt Northern Lights; společný podnik společností Equinor, Shell a Total, který je prvním projektem zachycování a ukládání oxidu uhličitého s cílem vyvinout otevřenou a flexibilní infrastrukturu pro skladování CO2 z evropského průmyslu.

Většina jejích center se nachází v Kanadě a Číně, ale největší počet center je v Evropě. Například v České republice má skupina ABB silné zastoupení výrobních a vývojových center. Jsou známé nejen zásuvkami a dalšími domácími elektrospotřebiči vyráběnými v České republice, ale také celosvětovými dodávkami elektrozařízení pro obnovitelné zdroje nebo robotiku z nového centra v Ostravě.

Nedávné problémy ABB Group

Podle společnosti Zacks se ABB potýkala s přetrvávajícími překážkami v dodavatelském řetězci, které pramenily především z nedostatku polovodičů, inflace cen surovin a rostoucích nákladů na dopravu a pracovní sílu. Náklady na výnosy meziročně vzrostly o 4,19 %.

Vzhledem k mezinárodnímu působení ve světě škodí podnikání ABB také potíže s cizími měnami a tyto protivětry způsobily, že akcie ABB za posledních šest měsíců klesly o 24 %, zatímco v odvětví došlo k poklesu o 15,4 %.

Se zhoršujícími se podmínkami na trhu byly příjmy za fiskální rok 2019 27,97 miliardy USD, v roce 2020 26,13 miliardy USD a v roce 2021 28,94 miliardy USD. Sami Atiya, vedoucí divize robotiky společnosti ABB, agentuře Reuters řekl: „V současné době se to zlepšuje, ale ještě není konec. Bude to trvat ještě několik čtvrtletí,“. Toto uvedl navzdory náročným ekonomickým podmínkám v Evropě, a je to patrné z tržeb za 12 měsíců končících 30. září 2022 ve výši 29,189 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 2,2 %.

Technický pohled

Jak ukazuje graf TradingView, společnost ABB kótovaná na newyorské burze zaznamenala od začátku roku 15% pokles * Při ceně kolem 30 USD se akcie obchodují nad úrovněmi podpory poblíž 25 a 29 USD a pod značkami odporu o 31 a 37 USD. Dlouhodobý výhled vypadá pro akcie ABB optimisticky. [1]

Výhled do budoucna

Od začátku roku 2022 společnost výrazně zintenzivnila své podnikání prostřednictvím řady investic a akvizic a otevřením výrobních závodů v Itálii a USA.

Nedávno ABB oznámila plány na vyčlenění společnosti Accelleron; globálního lídra v oblasti vysoce výkonných turbodmychadel. To se shoduje s oznámením společnosti ABB E-mobility o podpisu soukromé nabídky akcií před vstupem na burzu v hodnotě téměř 200 milionů švýcarských franků za nově vydané akcie. ABB E-mobility použije výnosy na realizaci své růstové strategie, která je poháněna investicemi do hardwaru a softwaru.

Podle Yahoo Finance činí očekávané tržby ABB Group za fiskální rok 2022 29,3 miliardy USD. [2] Díky svému rozmanitému zapojení do mnoha odvětví může být vystavena ekonomické bouři, kterou v současné době zažívá globální trh. Navzdory tomuto riziku se budoucnost společnosti zdá být značně optimistická, neboť prosazuje své udržitelné budoucí cíle a otevírá nová centra obchodní činnosti, výroby a vývoje na stále se vyvíjející planetě.

Tomáš Kolomazník, finanční analytik společnosti BCM – Begin Capital Markets

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1,2] Výhledová prohlášení jsou založena na předpokladech a současných očekáváních, která mohou být nepřesná, nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít