Ekonomika

BioNTech – David a Goliáš

NEDÁVNÉ UDÁLOSTI – KLADY A ZÁPORY

Modifikovaná vakcína Pfizer/BioNTech proti mutaci Covidu s názvem Omicron by mohla být k dispozici již brzy. Podle slov generálního ředitele společnosti BioNTech,UguraŞahina: „vakcínu dokážeme dodat velmi brzy“. Tato událost je příznivá jak po finanční, tak po technologické stránce.

Na druhou stranu se Moderna – jeden z největších konkurentů – soudí s oběma partnerskými firmami. Vývojáři vakcíny proti Covidu byli obviněni z porušení patentu. Společnosti údajně okopírovaly technologii mRNA, kterou vyvinula společnost Moderna. Žaloba byla podána v USA a v Německu. Společnost Pfizer se však bude proti všem obviněním „důrazně bránit“. Je těžké takto brzy posoudit situaci nebo předvídat škody, které by to mohlo způsobit. Je třeba mít na paměti, že tato situace má jen jednoho vítěze.

VÝKONNOST

„Vzhledem k našim dosavadním dobrým výsledkům jsme přesvědčeni, že jsme na dobré cestě k dosažení našeho předchozího finančního výhledu pro probíhající finanční rok,“ uvedl JensHolstein, finanční ředitel společnosti BioNTech. [1] V níže uvedeném grafu si můžete prohlédnout klíčové finanční výsledky společnosti BioNTech za 2. čtvrtletí.

v milionech, kromě údajů na akciiDruhé čtvrtletí 2022Druhé čtvrtletí 2021První polovina roku 2022První polovina roku 2021
Celkové výnosy1€3,196.5€5,308.5€9,571.1€7,356.9
Čistý zisk€1,672.0€2,787.2€5,370.8€3,915.3
Zředěný zisk na akcii€6.45€10.77€20.69€15.14

1Podíl společnosti BioNTech na zisku je odhadován na základě předběžných údajů sdílených mezi společnostmi Pfizer a BioNTech, jak je dále popsáno ve výroční zprávě společnosti BioNTech na formuláři 20-F za rok končící 31. prosince 2021, jakož i v její čtvrtletní zprávě ke třem a šesti měsícům končícím 30. června 2022, která byla předložena jako příloha běžné zprávy společnosti BioNTech na formuláři 6-K podané 8. srpna 2022. Veškeré změny v odhadovaném podílu na hrubém zisku partnera pro spolupráci budou uznány prospektivně.

BioNTech  je šestá nejlepší evropská technologická společnost – podle srovnání BCM. –
V níže přiloženém grafu můžeme vidět vývoj ceny akcií společnosti se symbolem („tickrem“) – BNTX. Od počátku roku se cena pohybuje v rozmezí od 180 do 120 dolarů za akcii.
Případný soudní spor se společností Moderna může mít negativní dopad na cenu akcií v nadcházejícím období. *[2]

*

Přes to všechno je BioNTech dlouhodobě, přirozeně rostoucí společností se skvělým poměrem zisku na akcii (6,87 USD) ve druhém čtvrtletí roku 2022,zároveň podepsala dohodu s vládou USA o poskytování dávek vakcín, zahájila výstavbu závodu na výrobu vakcín v Africe atd. Jinými slovy, společnost BioNTech posiluje svoji pozici v biotechnologii.

CO ZNAMENÁ ZKRATKA BIONTECH?

BiopharmaceuticalNew Technologies je německá společnost známá výzkumem a vývojem vakcín a léků na bázi mRNA. Společnost BioNTech vyvinula v roce 2020 ve spolupráci se společností Pfizer vakcínu proti Covid-19 založenou na mRNA. Od té doby se zdánlivě nekonečný boj proti Covid-19 a jeho mutacím stal zájmem společnosti číslo jedna.

V říjnu 2019 se tento německý, brzy již gigant, dostal na burzu NASDAQ pod tickerem BNTX. Společnost BioNTech vygenerovala z IPO celkové hrubé výnosy ve výši 150 milionů dolarů.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1,2] Výhledová prohlášení jsou založena na předpokladech a současných očekáváních, které mohou být nepřesné, nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít