Ekonomika

Bitcoin jako součást energetické revoluce?

Otázka využití elektrické energie z obnovitelných zdrojů se stává čím dál tím palčivější. A přestože ještě donedávna byl Bitcoin považován za energeticky náročný kvůli vysoké spotřebě energie při jeho těžbě, nově se ukazuje, že se dá tato energie efektivně využít dále. Prvním městem, které bude používat energii získanou při výrobě této kryptoměny, má být Vancouver.

Kanadský těžař kryptoměn MintGreen v polovině října informoval veřejnost, že teplo, které vygeneruje během těžby Bitcoinu, plánuje využít k vytápění bytů v městské části kanadské metropole Vancouver. Společnost tvrdí, že technologie „tzv. digitálních boilerů” dokáže získat zpět více než 96 procent elektrické energie, která byla použita při těžbě Bitcoinu. Získaná energie tak neskončí v podobě skleníkových plynů v atmosféře, ale použije se efektivním způsobem.

V praxi by to mělo vypadat tak, že MintGreen odstartuje v roce 2022 spolupráci s Lonsdale Energy Corporation, které bude následně dodávat energii na vytápění do 100 obytných domů v North Vancouveru, kde se teplota během zimy běžně pohybuje až do -20 stupňů Celsia.

Kromě toho těžařská společnost uzavřela dohodu na dodávku energie i s firmou na výrobu mořské soli a výrobcem whiskey Shelter Point Distillery.

Díky tomuto scénáři by se mohl vyřešit problém s tím, že je těžba bitcoinu energeticky náročná a kritizují ji zejména přívrženci ochrany klimatu. Podle studie University of Cambridge spotřebuje Bitcoin ročně více elektřiny než celá Argentina. V konkrétních číslech to představuje za rok 121,36 terawatthodin (Twh). Výrazný růst ceny této kryptoměny v posledních měsících však představuje motivaci pro těžaře, čímž se spotřeba na těžbu neustále zvyšuje. Dobrou zprávou pro ekology je, že počet bitcoinů je předem dán a nikdy nebude možné vytěžit více než 21 milionů této kryptoměny


Graf: Vývoj hodnoty Bitcoinu od roku 2015. (Zdroj: finance.yahoo.com)

Podle dostupných údajů dosáhl počet již vytěžených Bitcoinů v srpnu 2021 číslo 18.77 milionu. Nepotrvá to tedy už moc dlouho, těžba dosáhne svého vrcholu a vytěžit nové kusy už nebude možné. Tlak na spotřebu elektrické energie ze strany kryptonadšenců tak zůstane jen minulostí. Jak dlouho však tento proces ještě potrvá, se dnes nedá přesně určit.

Prozatím ale než se tak stane, vypadá to, že odborníci našli efektivní způsob, jak uklidnit ekology i kritiky a odpůrce těžby kryptoměny. Pokud se totiž výše zmíněný plán s využitím energie z těžby přetaví do praxe tak, jak je plánován, je možné, že se tento způsob využití rozšíří i do dalších měst a států.

I když v posledních dnech tlak na cenu nejstarší kryptoměny mírně klesl a na grafu můžeme vidět mírnou korekci, před pár dny dosáhla hodnota svého dosavadní all time high když si sáhla na 66,6 tisíce USD za Bitcoin. Tržní kapitalizace se během středečního obchodního dne pohybovala přes 1 bilion USD, což představuje 43,2 procenta celého trhu s kryptoměnami.

Autorem je hlavní analytička společnosti TopForex Olívia Lacenová

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít