Ekonomika

Bitcoin se stal oficiální měnou

První země na světě se rozhodla dát šanci nejpopulárnější kryptoměně a zlegalizovala používání Bitcoinu jako druhého oficiálního platidla. Mluvíme o Salvadoru, zemi Střední Ameriky. Odvážný krok vyvolává častou kritiku a obavu z negativního vlivu na ekonomiku země. Zatímco jiné státy přijímají regulace a nová opatření pro kontroverzní kryptoměny, Salvador se rozhodl jít opačnou cestou a je možná jen otázka času, jestli ho budou následovat další státy.

Prezident Salvadoru, Nayib Bukulele nejnověji oznámil držení až 400 Bitcoinů, po tom jak se nejstarší kryptoměna stala platebním prostředkem. Pozitivní zpráva vyšvihla cenu kryptoměny výše a předpokládá se, že by mohla vystoupat až na 56300 amerických dolarů podle agentury Reuters.

Cesta testování bude hrbolatá. Bukulele uvedl: „Tak jako všechny inovace si projde i Bitcoin v Salvadoru cestou učení. Každá cesta do budoucnosti je taková, a ne všeho se dosáhne za den nebo za měsíc.“ Nákup Bitcoinu vyšel zemi na 20,9 miliónu dolarů a jeho zavedení snížilo hodnocení úvěrové spolehlivosti státu, kterou snížila ratingová agentura Moodys.

Co čeká zemi a její občany?

Podniky budou povinné všude tam, kde bude možné přijímat kontroverzní digitální mince jako platbu. Vláda země vyvinula novou aplikaci digitální peněženky s názvem Chivo, kterou by si mohli stáhnout miliony lidí. Přes tuto aplikaci dostane každý občan 30 dolarů v Bitcoinu. Cílem je podpořit nestabilní kryptoměnu.

Prezident země tvrdí, že občané země budou brzy moci nakoupit za kryptoměnu i půdu, budou si také moci zaplatit například i daně. Co se však stane, pokud půjde hodnota kryptoměny rapidně dolů? Ztratí pozemek na ceně? Na tyto zásadní otázky zatím neexistuje odpověď.

Dobrou zprávou pro lidi je, že by se mohly snížit náklady na posílání peněz Salvadorcům z USA. Toto byl také jeden z důvodů zavedení Bitcoinu jako oficiálního platidla. Celková výše takových peněz je kolem šesti miliard dolarů, což představuje téměř čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP) státu. V praxi to bude znamenat, že občané Salvadoru budou domů z USA posílat peníze bez bankovních poplatků, což momentálně není možné.

Celkový vývoj hodnoty Bitcoinu. (Zdroj: www.finance.yahoo.com)

Kontroverzní kryptoměna

Hodnota Bitcoinu ale i jiných kryptoměn jednou rapidně stoupá, jindy klesá. Její nestabilitu kritizují mnozí. I toto je jeden z důvodů, které stále odrazují některé investory. Muskova kritika na sociálních sítích poslala kryptoměnu již vícekrát směrem dolů, ale i nahoru. Volatilita je opravdu vysoká.

Autorem je analytik společnosti ProfitLevel Lucía Žárská

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít