Ekonomika

Cena zlata roste a spolu s ním i hodnota „zlatých“ producentů

Ti, kteří ještě před vypuknutím COVID-19 v Evropě nevěřili, že cena zlata může v brzké době výrazněji posílit, se nyní zřejmě nestačí divit. Po poklesu ceny komodity, který byl zapříčiněn růstem obav po vypuknutí pandemie viru ve světě, se jeho hodnota vrátila do zelených čísel.

Zatímco v polovině března se cena zlata propadla na hodnotu okolo 1460 USD za unci, postupně se opět obnovila důvěra investorů v tento „bezpečný přístav“ v dobách nejistoty na finančních trzích. Během čtvrtečního obchodního dne se hodnota pohybovala okolo úrovně 1755 USD za unci, což za poslední měsíc od propadu představuje růst na úrovni 20 procent.

Navíc, aktuální vývoj globální ekonomiky nahrává do karet opětovnému posilování nejen zlata, ale i dalších drahých kovů i společností, které se zabývají, těžbou, zpracováním a prodejem zlata.

Mezinárodní měnový fond (MMF) totiž během uplynulého úterý předpověděl, že globální ekonomika v roce 2020 kvůli koronavirové pandemii klesne o tři procenta a pravděpodobně tak míří do nejhlubší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

V souvislosti s těmito údaji mohou být zajímavými možnostmi diverzifikace portfolia v hledáčku investorů společnosti jako například B2Gold Corporation s ústředím v kanadském Vancouveru, která je senior producentem tohoto drahého kovu. Akcie od propadu v polovině března, kdy se hodnota pohyboval na 3,82 CAD za akcii, posílily o 68 procent na hodnotu 6,43 CAD za akci, na níž se cena pohybovala během čtvrtečního obchodního dne. Za poslední rok vzrostla cena akcií B2Gold Corporation celkově o 80 procent.

Pozitivní vývoj ceny akcií lze sledovat Barrick Gold Corporation, která je druhou největší společností na těžbu zlata na světě s ústředím v kanadském Torontu. Výkon akcií na burze dosáhl za poslední měsíc 78-procentního růstu a během čtvrtečního obchodního dne se hodnota pohybovala na úrovni 35 CAD za akcii. V ročním horizontu dosáhl procentuální růst akcií 94 procent.

Olívia Lacenová, TopForex

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít