Ekonomika

Co se stalo ve společnosti Twitter?

Jak všichni víme, Musk nakonec musel Twitter odkoupit a po mnoha obstrukcích se stal oficiálním vlastníkem společnosti. Společnost se stala soukromou organizací, vyplatila své akcionáře a bude pokračovat ve svém životě. Co se v současné době ve firmě děje a jak mohou tyto události ovlivnit další Muskovy společnosti a jejich akcie?

Zásadním problémem americké společnosti je, že nikdy nedosáhla trvalého zisku. Pokud mluvíme o uživatelích, nemůže se tato sociální síť srovnávat s populárnějšími platformami, jako je Facebook nebo Instagram. Možná to byl jeden z důvodů, proč Musk usilovně pracoval na tom, aby vedení společnosti muselo snížit kupní cenu.

Twitter Blue

Na základě finančních výsledků a analýz přichází Musk s velkými změnami, které se dotknou nejen samotných zaměstnanců, ale i uživatelů. Nový majitel přichází s plánem nazvaným Twitter Blue, za který si bude účtovat 8 dolarů měsíčně. Půjde o prémiovou službu, která bude odrážet některé změny, například majitel takového účtu bude moci požádat o tzv. ověření účtu, které bylo dříve zdarma. Mezi další výhody bude patřit méně reklam a možnost zveřejňovat na Twitteru delší videa.

Propouštění zaměstnanců

Dalším nepopulárním opatřením, které již probíhá, je optimalizace výdajů, kdy Musk přistoupil k výraznému propouštění zaměstnanců. Není jasné, do jaké míry nový majitel sníží počet zaměstnanců, ale nejhorší odhady hovoří až o 75 %. V současné době dochází k hromadnému propouštění ve společnosti Twitter, které se týká přibližně poloviny zaměstnanců, včetně klíčových pracovníků. Musk tento krok obhajuje jako nezbytný pro dosažení ziskovosti Twitteru, který aktuálně bojuje se splátkami úroků ve výši 1 miliardy USD ročně z dluhu ve výši 13 miliard USD.

 Aby společnost Twitter dosáhla lepších výsledků a zvýšila ziskovost, je nezbytné vést podnik efektivně, zlepšit peněžní toky a snížit zadlužení. Odkoupení sociální sítě bylo pro mnohé obdivovatele vizionáře překvapením, protože se zcela neshoduje s jeho předchozími investicemi. Musk však tímto krokem může ovlivnit komunikaci na sociálních sítích, která se v dnešní době ukazuje jako nebezpečný nástroj pro ovlivňování širokých mas lidí.

Budoucnost dalších podniků

Ačkoli se Muskova investice do Twitteru ve výši 44 miliard dolarů může mnohým investorům zdát jako neadekvátní cena, pro Muska je to dlouhodobý strategický tah, kterým může změnit směr pohybu akcií například společnosti Tesla. V minulosti jsme viděli, jak pohotově reagovala cena akcií Tesly, například když Musk zveřejnil různé příspěvky na Twitteru.

Výkonnost společnosti Tesla Inc. za posledních 5 let. (Zdroj: Investing)

Právě s odkoupením sociální sítě nastává pro Muska nová éra absolutní svobody projevu. Kromě toho však soukromé vlastnictví sítě právě tímto podnikatelem může nabýt i politických rozměrů a ovlivňování amerických voleb je skutečným problémem, na který mnozí poukazují. Pro aktuální akcionáře Muskových firem je však vlastnictví sociální sítě dobrou zprávou. Ať už Musk v budoucnu povede své i jiné veřejné diskuse jakkoli, vždy bude mít v úmyslu strategicky podporovat své vlastní společnosti. 

Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít