Ekonomika

Letní sezóna se blíží. Letecké společnosti se připravují

Léto se pomalu blíží a s ním i termíny dovolených, s nimiž jsou letecké společnosti neodmyslitelně spjaty. Létání je stále jedním z nejbezpečnějších a velmi oblíbených způsobů dálkové dopravy. Přestože byla celosvětově zrušena opatření, je velmi nejisté, zda si lidé budou moci vzhledem k vysoké inflaci dovolit dovolenou ve stejné míře jako v minulosti, což by nepochybně ovlivnilo nejen výrobce letadel a dopravce, ale také segment ubytování. Agentura Reuters totiž v tomto čtvrtletí předpovídá méně rezervací a nižší ceny pro Airbnb v důsledku vysoké inflace a návratu k modelu cestování před pandemií. V této analýze se podíváme na to, jak se připravují na letní období.

Airbus si udržuje náskok před konkurencí

Společnost Airbus, francouzský průkopník v leteckém průmyslu, dodala v dubnu 54 letadel a letos se jí zatím podařilo zvládnout 181 dodávek. Přestože tato čísla představují 5% pokles oproti stejnému období loňského roku, stále si drží náskok před svým největším rivalem, americkým Boeingem. Tento měsíc byly zrušeny objednávky společnosti Viva Air, kterou kvůli finančním problémům přebírá Avianca. Airbus loni plánoval dodat 720 letadel, ale kvůli potížím v dodavatelském řetězci byl cíl snížen na 700 a nakonec zrušen úplně.

Objednávky Boeingu klesají

Boeing v dubnu obdržel 13 čistých objednávek, zatímco 21 jich bylo zrušeno a podařilo se mu dodat pouze 26 letadel. Dodávky oblíbeného letounu 737 MAX byly zastaveny a počet objednávek se snížil oproti březnovým 52. Finanční ředitel společnosti Boeing Brian West uvedl, že tempo dodávek MAX se ve druhém čtvrtletí zpomalí, ale později se zlepší na předpokládaných 40 letadel měsíčně.

Ryanair plánuje mířit vysoko

Ryanair, největší evropský nízkonákladový dopravce, si u společnosti Boeing objednal až 300 letadel, z toho 150 objednávek jen na letouny 737 MAX 10. Společnost chce tímto krokem rozšířit svou flotilu a bude ji to stát 40 miliard dolarů. Pro Boeing je to výhodné, protože po dvouleté přestávce způsobené krizovými protipandemickými opatřeními znovu zahájí činnost. Nová dohoda také znamená příměří mezi společnostmi Ryanair a Boeing po neshodách ohledně cen a zpoždění dodávek před několika měsíci. Ryanair plánuje díky této zakázce splnit svůj cíl 300 milionů cestujících do března 2034. V letošním roce se počet cestujících pohyboval kolem hranice 168 milionů. Přestože Ryanair, a vlastně všechny letecké společnosti, zažívají těžší období, podařilo se společnosti letos dosáhnout více než 33% nárůstu hodnoty akcií a plánované zakázky by jí měly pomoci udržet si stabilní pozici na trhu. *

Výkonnost akcií společnosti Ryanair za posledních pět let (Zdroj: Google Finance)

Spirit AeroSystems Holding mírně klesá

Nedávno utrpěl ztrátu 110 milionů dolarů kvůli nákladům souvisejícím s výrobou v Airbusu a Boeingu. Ztráty související s výrobou letadel Airbus A350 a Boeing 787 v prvním čtvrtletí činily přibližně 81 milionů USD a byly ještě prohloubeny náklady dodavatelského řetězce. To vedlo ke snížení zisku společnosti v prvním čtvrtletí o 17 milionů dolarů a očekává se, že náklady se zvýší nad plánovaných 31 milionů dolarů. Společnost očekává v letošním roce výpadek financování ve výši 100 až 150 milionů dolarů [1] a akcie vykázaly upravenou ztrátu na akcii ve výši 1,69 USD*.

Výkonnost akcií společnosti Spirit AeroSystems Holding za posledních pět let (Zdroj: Yahoo)

Obavy o ceny letenek

Měnící se trend směřuje ke zvyšování provozních nákladů leteckých společností a snižování příjmů, což vyvolává obavy o výši výdajů na cestování v době ekonomické nestability. Poptávka po cestování ve všední dny klesá. Oproti loňskému roku si cestující rezervují termíny letů s větším předstihem a zrušení poplatků za přestup negativně ovlivňuje podíl prodaných míst, čímž se snižují zisky leteckých společností. V rámci investic do těchto akcí je třeba sledovat celý trh dodavatelského řetězce a také zájem lidí o cestování. [2]

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1,2] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít