Ekonomika

Pražská burza v létě: objemy obchodů letos vyšší než před rokem

Obchodování na Pražské burze se během letních měsíců přepnulo již tradičně do prázdninového módu. Zatímco běžný objem obchodů se běžně pohybuje v intervalu 10 až 12 miliard korun měsíčně, v létě bývá propad kolem dvaceti procent.

Od ledna do června letošního roku se měsíční objem obchodů s akciemi na Burze cenných papírů Praha pohyboval vždy nad 10 miliardami korun. Pokud bychom k nim připočetli ještě dluhopisy, dostali bychom se o 600 až 800 milionů korun měsíčně výše.

V červenci se však intenzita obchodování s akciemi snížila přibližně na 9 miliard korun, což představuje pokles oproti běžným měsícům o necelou pětinu. V dosavadním průběhu srpna (k 25. 8. 2021) se na pražském parketu zobchodovaly cenné papíry v objemu kolem 8,5 miliardy korun. Je tak pravděpodobné, že bude mírně překonána červencová meta.

V porovnání s loňskými prázdninami jde o nárůst kolem čtyřiceti procent, což se dá vysvětlit tím, že v průběhu loňského roku byli investoři zasaženi obrovskou mírou nejistoty týkající se vývoje pandemie koronaviru. V letošním druhém čtvrtletí se ale česká ekonomika poměrně slušně rozjela, což se přeneslo i na Pražskou burzu a rovněž do kvartálu třetího.

Nejvíce obchodovaným akciovým titulem je na pražském parketu společnost ČEZ. V srpnu se zatím zobchodovaly akcie ČEZ za 2,8 miliardy korun. Za celý červenec to ale byly jen necelé dvě miliardy. Další tři místa nejobchodovanějších akcií zaznamenávají bankovní domy, a to Moneta Money Bank, Komerční banka a Erste Group Bank. Všechny tři bankovní tituly se v červenci zobchodovaly za 1,5 až 1,7 miliardy korun, v dosavadním průběhu srpna to byl interval širší, a to od 890 milionů (Moneta) až po 1,75 miliardy (Erste).

Akcie Pražské burzy si ovšem nestojí špatně, co se výnosnosti týče. Naopak, v dosavadním průběhu patří k vůbec nejvýnosnějším na světě.

Měřeno indexem PX se akcie v Praze dostaly přibližně na desetiletá maxima, když index PX vystoupal nad úroveň 1290 bodů.* Od začátku letošního roku zpevnil přibližně o čtvrtinu.*

V průběhu nejhorší fáze koronavirové krize (loni v březnu) index PX klesl až pod hranici 700 bodů.* Od té doby přidal skoro 87 procent. * Přibližně o 150 bodů už index PX stihl překonat předcovidovou úroveň.* Loni koncem února totiž PX atakoval hranici 1150 bodů,* dnes se však pohybuje přibližně o 140 bodů výše.

Z dlouhodobého hlediska ale Pražská burza ztrácí na atraktivitě. Pozná se to právě podle objemu zrealizovaných obchodů s cennými papíry. Ještě před deseti lety činil měsíční objem běžně přes 20 až 30 miliard. Dluhopisů se měsíčně zobchodovalo za necelých 30 až necelých 60 miliard korun. To je asi 64krát více než před pouhou dekádou.

Tomáš Kolomazník, BCM

https://www.pse.cz/indexy/hodnoty-indexu/detail/XC0009698371

https://www.pse.cz/udaje-o-trhu/statistika/objemy-obchodu

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít