Ekonomika

Rekordní inflace a trhy

Předpovědět růst inflace je téměř nemožné. Můžeme se však připravit na možné scénáře, které budou v nejbližší době záviset na řadě faktorů. Rozdíly jsou také v místních podmínkách, ať už mluvíme o jednotlivých zemích nebo regionech, kde máme na mysli rozdíly mezi USA a Evropou. Podívejme se tedy na vývoj rostoucí inflace a na to, jak ovlivňuje investory.

USA a Fed

V USA je „strážcem“ inflace Federální rezervní systém. Na zářijovém zasedání Fedu jsme byli svědky třetího zvýšení sazeb v řadě o 0,75 procentního bodu. Co z toho vyplývá? Inflace v USA nadále roste a centrální bankéři jsou odhodláni měnovou politiku ještě více zpřísnit.  Referenční úrokové sazby se v USA pohybovaly  od 3 % do 3,25 %.

Každý region má své vlastní specifikace. Přibližné hodnoty inflace v EU a ve Spojených státech se pohybují v rozmezí 8-9%. Rozdíly nacházíme především v přístupu k měnové politice a v boji proti inflaci. Federální rezervní systém musí čelit větší výzvě než Evropská centrální banka, o čemž svědčí nastavení klíčových úrokových sazeb.

V Evropě také cítíme rozdíl mezi zeměmi. Například v České republice vysoká inflace výrazně snižuje růst reálných mezd. V důsledku toho vidíme pokles kupní síly nemovitostí v České republice, domácnosti začínají stále více spořit.  Mezi nejdražší patří energie a potraviny, které mohou v nadcházejících měsících zvýšit celkovou inflaci až o 20 %.

Podíváme-li se na situaci ve Slovinsku, hodnota ukazatele ekonomického klimatu v září výrazně klesla a byla pod dlouhodobým průměrem. Zde vidíme trend rostoucích cen potravin, které byly meziročně o 14,4 procenta vyšší, a prognózy naznačují další růst. Na druhou stranu existuje segment s nemovitostmi. Ceny rezidenčních nemovitostí ve Slovinsku, zejména těch, které se používají, ve druhém čtvrtletí nadále rostly.  V této zemi, stejně jako v jiných, dochází k poklesu  důvěry spotřebitelů, která byla výrazně nižší než před rokem v důsledku poklesu kupní síly domácností a  rychle  rostoucích cen. Spotřebitelé jsou rovněž znepokojeni rostoucími cenami stavebních materiálů, vysokými cenami surovin a energetických produktů.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Evropské unii v srpnu 2022 podle zemí. Zdroj: Statista.com

Komodity na vzestupu

V těchto časech každého investora trápí, kam umístit své prostředky, aby nebyly v ohrožení. Jednou z příležitostí mohou být některé komodity, například ropa a plyn. To, čeho jsme dnes svědky, je snížení dodávek, což může vést k  extrémně vysokým cenám energie  v Evropě a následně k vysokým nákladům na elektřinu.   Takový nárůst vede k problémům s likviditou,  možným bankrotům a možným politickým nepokojům.  

Další možností jsou komodity jako pšenice a kukuřice. Na jedné straně jsou ceny zemědělských komodit příznivější pro zemědělce, ale na straně druhé se tyto ceny odráží na cenách potravin.

Výkonnost futures na pšenici v USA za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com)

Které společnosti z toho mají prospěch?

V poslední době vidíme, že jsou to právě energetické společnosti, které byly postaveny do výhodné pozice. Jednou z nich je americká společnost Exxon Mobile, která ve druhém čtvrtletí roku 2022 oznámila zisk ve výši 17,9 miliardy dolarů a ztrojnásobila svůj zisk ve srovnání s předchozím obdobím. Takový rozdíl může zajímat mnoho investorů a ti, kteří se dosud o energetický sektor nezajímali, možná již změnili svůj názor.

Výkonnost akcií společnosti Exxon Mobil Corp za posledních 5 let.* (Zdroj:Investing.com)

Další v řadě je British Petroleum, jejíž zisk v prvním čtvrtletí byl třikrát vyšší než 9,1 miliardy dolarů v loňském roce. Důvod k radosti mají i další společnosti v oboru.  Německá energetická skupina RWE zvýšila v první polovině roku 2022 svůj zisk o více než třetinu na 2,8 miliardy eur, zatímco rakouská společnost ÖMV zaznamenala v prvních dvou čtvrtletích nárůst zisku o 124 %.  

Dalším odvětvím, které bude těžit z růstu cen potravin, je maloobchod. Inflace však na podniky nepůsobí stejně, protože je třeba zohlednit i další faktory. Obecně však lze říci, že maloobchodní sektor by měl být v blízké budoucnosti na vzestupu. Vysoká inflace tak může být pro investory také dobrou příležitostí k rozšíření portfolia.

Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

Výhledová prohlášení jsou založena na předpokladech a současných očekáváních, která mohou být nepřesná, nebo na současném ekonomickém prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucího výkonu. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo předpokládaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít