Ekonomika

Stellantis má problémy v Kanadě a Itálii. Potenciál objevil ve Francii

Celosvětový automobilový průmysl usiluje o dekarbonizaci a zaměřuje se na alternativní zdroje pohonu, aby mohl postupně přejít na udržitelnou mobilitu. Důležitou roli v tomto plánu hrají elektromobily a v poslední době i automobily na vodíkový pohon. Jedním z velkých hráčů v tomto odvětví je společnost Stellantis, která se v současné době potýká s problémy v Kanadě, kde musela pozastavit výrobu nového závodu na výrobu baterií, a také se stávkami v Itálii. Její budoucí vyhlídky a zdroje zisku by měla v nejbližší době podpořit významná akvizice se společností Symbio, která se zaměřuje na výrobu vodíkových systémů.

Společnost Stellantis, pod kterou spadají značky Dodge, Alfa Romeo, Ram, Citroën, Peugeot a Opel, zastavila výstavbu závodu na výrobu automobilových baterií v Kanadě. Projekt měl zahrnovat investici ve výši více než 5 miliard CAD (3,7 miliardy USD) a byl pozastaven kvůli jednání s federální vládou o finanční podpoře. Společnost tvrdí, že kanadská vláda nedodržela svou část dohody, která se týkala dotace ve výši 13 miliard CAD německé automobilce Volkswagen, kterou vláda přislíbila.

Nová pracovní místa 

V rámci svého plánu by společnost Stellantis spolu s jihokorejským výrobcem LG Energy Solution chtěla dosáhnout roční výrobní kapacity přesahující 45 gigawatthodin a zajistit přibližně 2 500 nových pracovních míst v kanadském regionu Winsdor. Vláda má od jednání pozitivní očekávání, ale ministryně financí Chrystia Freelandová zdůraznila, že vládní zdroje nejsou neomezené, a apelovala na vládu provincie Ontario, aby dodržela svou část dohody. Ontarijský premiér Doug Ford požádal federální vládu, aby podpořila společnost Stellantis a také Volkswagen, neboť ten získal z Kanady největší jednotlivou investici do dodavatelského řetězce elektromobilů. Ministr průmyslu Francois-Philippe Champagne zdůraznil, že je třeba, aby Ontario zaplatilo svůj spravedlivý podíl, a tím se dostalo ze současné patové situace.

Stávky v Itálii zpomalují výrobu

Dělníci v Itálii protestují proti pracovním podmínkám v továrně Stellantis v jihoitalském Pomiglianu, která se zaměřuje na výrobu vozů SUV Alfa Romeo Tonale a Fiat Panda. Závod zaměstnává více než 4 000 lidí, z nichž více než 20 % je v současné době na státem placené dovolené. Společnost chce snížit náklady a zároveň zvýšit výrobu vzhledem k současnému trendu elektromobilů, a proto tlačí zaměstnance k vyšším výkonům během směn a zároveň nenabírá nové pracovní síly. Mluvčí společnosti odmítl obvinění ze zanedbávání pracovních podmínek a zdůraznil, že si svých zaměstnanců váží i s ohledem na konkurenční charakter automobilového průmyslu. V březnu se Stellantis dohodl s italskými odbory na zvýšení mezd, které by měly v prvních dvou letech vzrůst o 11 %. Tržby společnosti se v prvním čtvrtletí zvýšily o 14 procent na 47,2 miliardy eur (52 miliard Kč) díky dodávkám čipů a zvýšení cen výrobků. Pro zbytek roku zůstává výhled opatrný kvůli rostoucím zásobám vozidel, ale Stellantis slibuje generovat pozitivní cash flow.

Vodíkový pohon od společnosti Symbio

Kromě toho společnost oznámila plány na získání 33,3% podílu ve společnosti Symbio, která se zabývá mobilitou na vodík s nulovými emisemi, aby rozšířila své působení v automobilovém průmyslu a směřovala k udržitelné budoucnosti. Symbio by tak mohla rozšířit svou přítomnost v Evropě a USA. Generální ředitel společnosti Stellantis, Carlos Tavares, zdůraznil význam využívání všech dostupných technologických nástrojů pro alternativní pohon vozidel ve snaze bojovat proti ekologickým hrozbám a vyjádřil ambici společnosti dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2038. Společnost Symbio si klade za cíl do roku 2025 vyrábět ve své gigatovárně v Saint-Fons 50 tisíc palivových článků ročně. Výroba bude zahájena v druhé polovině roku 2023 v rámci projektu HyMotive, který považuje vodík za klíčovou součást dekarbonizace automobilového průmyslu.

Akcie strádají

Za poslední rok vzrostla hodnota akcií o 15 procent. Při pohledu na pětiletou výkonnost akcií však vidíme, že jsou stále v červených číslech kvůli omezením spojeným s pandemií, která tvrdě zasáhla dodavatele i samotné automobilky.* Vzhledem k současné situaci na světových trzích může chvíli trvat, než se akcie společnosti plně zotaví, ale prozatím se zdá, že jsou na dobré cestě. [1]

Výkonnost akcií společnosti Stellantis za posledních pět let (Zdroj: Google)*

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucívh výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít