Ekonomika

Technologičtí giganti ztrácejí hodnotu. Společnost Apple si stále drží první místo

Již několik let je na prvním místě, pokud jde o hodnotu tržní kapitalizace společnosti na burze předháněli společnosti Amazon, Microsoft a Apple, který se drží na prvním místě od 2. čtvrtletí 2020. Jen krátkodobý rychlý růst cen ropy po invazi ruských vojsk na Ukrajinu způsobil, že se v dubnu 2022 na první místo dostala společnost Saudi Aramco, ale později o něj přišla. Společnost Apple se opět dostala na první místo na vrchol žebříčku a úspěšně si udržuje vedoucí pozici. Co jí k tomu pomohlo?

Obecně lze říci, že rok 2022, který se nese ve znamení války na Ukrajině, rostoucí inflace a zpomalující se globální ekonomický růst nebyl pro akcie technologických firem moc laskavý. Akcie společností Apple, Amazon a Microsoft klesly ze svých maxim o 20 %, zatímco index S&P500, jehož jsou součástí, klesl „pouze“ 17 % ze svého „maxima“. Ukázalo se, že z tohoto poklesu těží zejména společnost Apple, která si dokázala udržet vedoucí postavení před svými konkurenty. Na začátku března 2022 dokonce překonala hodnotu 3 biliony USD.

Nejvyšší hodnota

V době psaní tohoto článku činila tržní kapitalizace společnosti Apple více než 2,35 bilionu USD, což znamená, že je nejhodnotnější společností na burze[1]. Pro srovnání, ropný gigant Saudi Aramco se umístil na druhém místě s hodnotou 1,89 bilionu dolarů[2], na třetím místě Microsoft s 1,90 bilionu dolarů[3] a na čtvrtém Amazon s hodnotou 960 bilionů dolarů.[4]

Seznam nejhodnotnějších společností podle tržní kapitalizace
od dubna 2022 v miliardách USD.
(Statista.com)

Proč je nejhodnotnější?

Společnost Apple si udržuje první místo především díky svému rychlému růstu. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 dosáhly tržeb 90,1 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 8 %. Čisté příjmy vyšplhaly na 20,721 miliardy dolarů, což je jen mírný nárůst oproti stejnému období před rokem. S ohledem na blížící se období Vánoc, které bývá pro firmy nejlepším obdobím v roce, to představuje dobrý výhled na další období.

Historicky první společnost, která překonala hranici bilionu dolarů

Zajímavé je, že to byla právě společnost Apple, která se stala první veřejně obchodovatelnou společnost v USA. Tento milník překonala 2. srpna 2018, kdy dosáhla tržního tržní kapitalizace 1 bilion dolarů. Později o prvenství přišla, ale letos si nad konkurencí udržela solidní náskok.

Olívia Lacenová, Analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.


[1]https://www.google.com/finance/quote/AAPL:NASDAQ?sa=X&ved=2ahUKEwij6Lbh3uL7AhUIQvEDHV9qDH0Q

3ecFegQIHRAj

[2] https://www.google.com/finance/quote/2222:TADAWUL?sa=X&ved=2ahUKEwiXvraC3-

L7AhUqR_EDHflSATsQ3ecFegQIKBAh

[3] https://www.google.com/finance/quote/MSFT:NASDAQ?sa=X&ved=2ahUKEwiw8vea3-

L7AhWqcvEDHfKmBgQ3ecFegQIJRAj

[4] https://www.google.com/finance/quote/AMZN:NASDAQ?sa=X&ved=2ahUKEwisudGu3-

L7AhUNSvEDHSzVAV4Q3ecFegQIJRAh

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít