Ekonomika

Turbulentní období na trzích jako příležitost?

Poslední rok byl ve znamení vysoké volatility na akciových trzích, negativního sentimentu a medvědího trendu. Rostoucí inflace, zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami, zpomalování globálního hospodářského růstu a energetická krize přispívají k rostoucím obavám z recese, která nejvíce ohrožuje rozvojové země.  Investoři, kteří nejsou nováčky, si však dobře uvědomují, že pokles kapitálových trhů nemusí pro dlouhodobé investory nutně představovat riziko, ale příležitost.

Trpělivost na prvním místě

Na jedné straně jsou zde negativní faktory, které v současné době do značné míry ovlivňují dění na globální scéně, na druhé straně je zde skutečnost, že výprodeje na akciových trzích mohou také představovat potenciální příležitost k nákupu za nižší ceny. Jde v podstatě o stejný princip jako u sezónních výprodejů v obchodech. Každý chce nakupovat výhodně. V tomto případě se však „odvážní investoři“ musí obrnit obrovskou dávkou trpělivosti, protože obrat k býčímu trhu může být v nedohlednu a cesta k němu ještě velmi dlouhá, nemluvě o vysoké míře rizika, která nemusí každému investorovi vyhovovat.

Zaměření na anticyklický sektor

V důsledku nejistého ekonomického a politického vývoje jsou investoři stále opatrnější a hledají bezpečí na úkor zisků.  Základem úspěchu v současném prostředí je nejen dlouhodobý časový horizont, ale také diverzifikace portfolia. Místo cyklických akcií, které mají tendenci růst v době expanze a klesat v době recese, je dobré zaměřit se na defenzivní, tj. proticyklický sektor. Jedná se o společnosti, které by měly zajistit stabilní růst a dividendy bez ohledu na to, v jaké fázi se akciové trhy nacházejí. Navíc nepodléhají přílišné volatilitě, což lze ověřit prostřednictvím ukazatele Beta. Ačkoli nenabízejí významný potenciál růstu, pomáhají chránit portfolio před hlubokým poklesem hodnoty během medvědích trendů a v takových obdobích mají tendenci překonávat celkový trh. Současně mohou být vynikajícím doplňkem portfolia i na stabilní bázi.

Na co se zaměřit?

Anticyklické společnosti jsou ze své podstaty stabilnější a představují oblasti, kde lidé utrácejí téměř stejné množství peněz jak v období růstu, tak v období hospodářského poklesu. Vzhledem k tomu, že bez jídla se téměř nikdo neobejde, mohou být v tomto ohledu zajímavé například společnosti Unilever nebo Coca-Cola. Totéž platí pro léky a toaletní potřeby. Zajímavými odvětvími jsou například zdravotnictví nebo pojišťovnictví. Čím nepostradatelnější jsou pro společnost výrobky a služby, tím odolnější jsou akcie společnosti vůči hospodářským cyklům.

Drahé kovy

Každý zkušený investor ví, že drahé kovy v čele se zlatem jsou bezpečným přístavem, který je zároveň účinným nástrojem pro diverzifikaci investičního portfolia. Přestože rok 2022 nebyl pro vývoj ceny zlata příliš příznivý, zdá se, že se v posledních třech měsících karta obrátila. Uvidíme, zda se nastolený trend udrží i v novém roce.

Je pravděpodobné, že akciové trhy si v následujících týdnech až měsících udrží medvědí trend kvůli vysoké inflaci a s ní spojeným vysokým úrokovým sazbám. Pokud však inflace začne postupně klesat, mohlo by to přinést vlnu pozitivního sentimentu i na akciové trhy. V každém případě musí investoři počítat s pokračující vyšší volatilitou napříč třídami aktiv a měli by tomu přizpůsobit svou investiční strategii.

Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít