Ekonomika

Umělá inteligence je blíž než kdykoli předtím. Investorům nabízí nové příležitosti

Umělou inteligenci používáme v každodenním životě, ať už vědomě či nevědomě, protože proniká do různých oblastí našeho života, jako je bankovnictví, marketing, IT sektor nebo doprava. Její využití najdeme ve všech segmentech souvisejících s automatizací. Z dlouhodobého hlediska je její přijetí alespoň do určité míry nevyhnutelné. Rozšíření umělé inteligence v různých technologiích však představuje pro investory také zajímavou příležitost, jak diverzifikovat své investiční portfolio. 

Je logické, že pokrok AI by měl být regulován, aby nenarušoval fungování společnosti. Obavy v tomto ohledu vyjádřily v posledních týdnech zejména známé osobnosti technologického sektoru. Celkem více než 2 600 významných osobností, včetně Elona Muska a Stevena Wozniaka, podepsalo otevřený dopis vyzývající k zastavení vývoje umělé inteligence nejméně na šest měsíců.

Obavy z budoucnosti

Institut budoucnosti života (Future of Life Institute, FOLI) rovněž vyzývá ke zpomalení výcviku systémů umělé inteligence, jako je nejnovější model GPT-4, který byl zpřístupněn 14. března 2023 a získal si obrovskou popularitu.  FOLI varuje, že soupeření mezi společnostmi o vedoucí postavení by mohlo způsobit, že se vývoj AI vymkne kontrole. Stroje by mohly vytvářet propagandu, hoaxy, hluboké podvrhy, příliš nekontrolovatelně automatizovat pracovní místa a obecně narušovat sociální systémy.  Lidé by následně nebyli schopni rozlišit, co je skutečné a co je generováno pokročilým vizuálním nebo textovým softwarem. Institut také vyzval vlády, aby se zapojily do moratoria, pokud jejich návrh na zastavení vývoje nezačne platit okamžitě.

Problémy spojené s rychlým vývojem

Tato výzva nastolila otázku, zda dokážeme správně naložit s vysokým potenciálem umělé inteligence, ale také problém možné ztráty některých pracovních míst a s tím související nezaměstnanosti. Podle analýz společnosti Goldman Sachs by umělá inteligence mohla připravit o práci více než 300 milionů lidí na celém světě, z toho dvě třetiny v Evropě a USA. Nejvíce by byly zasaženy země s rozvinutou ekonomikou a nižším podílem výroby, včetně Japonska a Spojeného království. Naopak země s vyšším podílem výroby, jako je Čína, Indie nebo Vietnam, by byly méně ohroženy. Podíváme-li se však na problém z druhé strany, ekonomové z Goldman Sachs předpovídají, že umělá inteligence by mohla během deseti let pomoci zvýšit globální HDP až o 7 %. Zničí některá pracovní místa, ale vytvoří nová, ale pravděpodobně také prohloubí rozdíly mezi bohatými a chudými.

Odpůrci versus zastánci

Názory na umělou inteligenci a její užitečnost pro lidstvo rozdělují odbornou veřejnost na dva tábory. Zatímco jedni varují před jejím rychlým rozvojem, druzí vidí její potenciál. Například Bill Gates považuje pozastavení vývoje za zbytečné. Podle něj by se společnost měla spíše zaměřit na její efektivnější využití. Společnost Microsoft, kterou Gates založil, investovala do OpenAI, nejslibnějšího projektu společnosti, přibližně 10 miliard dolarů a zajistila si tak vedoucí postavení na trhu mezi ostatními technologickými giganty. K vývoji pokročilejších modelů využívá vlastní cloud, čímž vytváří dobré zázemí pro rychlý růst v rámci AI.

Investice do AI

Jedná se o jednu z nejrychleji rostoucích oblastí na trhu, která má rozhodně velký potenciál z hlediska investičních příležitostí. Stačí jen identifikovat společnosti s nejlepším zázemím, přičemž konkurence neustále roste. Společnost Google má svého vlastního chatbota s názvem Bard, který se stal souběžníkem ChatGPT, protože nové čipy společnosti Google jsou údajně až 1,7krát rychlejší a 1,9krát energeticky úspornější než čip A100 společnosti Nvidia. Čínská společnost Baidu má svého vlastního bota jménem Ernie a Apple již dlouho používá Siri. Vývoj je opravdu velmi rychlý a společnosti jako Alphabet, IBM, Amazon, Microsoft, Apple nebo Tesla chtějí být na nové okolnosti připraveny. Nejznámější společnost z oblasti vývoje AI, OpenAI, je sice neobchodovatelná, ale stále je tu portfolio čipových lídrů, jako je zmíněná NVidia. Čipy jsou pro fungování AI zásadní a jejich výroba je úzce spjata s technologickým průmyslem. Kromě toho je v tomto ohledu jistě zajímavé zaměřit se na akcie společností jako Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Accton Technology nebo Wiwynn. Neustále však vznikají například nové startupy a fondy zaměřené na tento typ investic, takže je třeba sledovat dění ve světě a najít nejvhodnější investiční příležitosti, kterých je v případě umělé inteligence mnoho.

Olivia Lacenova, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd..

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít