Ekonomika

Akcie, které je třeba sledovat: Nissan a Renault

V posledních dnech se do pozornosti investorů dostaly zavedené automobilky Nissan a Renault. Oba totiž oznámili novinky týkající se obnovení jejich „vztahu“ a plánů na další desetiletí. Ačkoli nebylo žádným tajemstvím, že jejich vztah byl v posledních letech komplikovaný, zdá se, že se to nyní změní.

Začátek sporu

Rozkol mezi oběma společnostmi se projevil již v roce 2018, kdy byl zatčen architekt a bývalý předseda japonské automobilky. Sama společnost Nissan podala u soudu v Jokohamě žalobu na svého šéfa Carlose Ghosna, v níž požaduje odškodné ve výši 90 milionů dolarů, protože generální ředitel údajně způsobil rozsáhlé finanční škody. Napětí v alianci Renault-Nissan však existovalo již dlouho předtím.  Japonci se cítili méněcenní, protože Nissan vlastnil pouze 15 % akcií Renaultu, zatímco Renault držel až 43 % akcií svého japonského „kolegy“. Tento nepoměr znamenal, že Nissan neměl v rámci aliance žádná hlasovací práva.

Obnovení vztahů

Důvodem zvýšené pozornosti věnované těmto dvěma společnostem je aktuální oznámení plánu restrukturalizace a uzavření nové dohody. Nissan se rozhodl koupit 15% podíl v divizi elektromobilů Ampere společnosti Renault. Cílem tohoto kroku je zrovnoprávnění obou partnerů. Společnosti ve svém prohlášení uvedly, že další alianční partner, společnost Mitsubishi Motors, rovněž zvažuje investici do této divize.

Spolupráce po dobu 15 let

Podle generálního ředitele Renaultu Luca de Meo by tato aliance měla být pružnější a vyváženější přinejmenším pro následující období, konkrétně pro příštích 15 let. Podle konkrétních údajů francouzská automobilka sníží svůj podíl v Nissanu z přibližně 43 % na 15 % tím, že převede 28% podíl na francouzský trust. Společnost Renault bude mít rovněž možnost prodat akcie společnosti Nissan držené ve svěřenském fondu.

Vývoj hodnoty akcií

Co se týče akcií Nissanu, ty za poslední rok zaznamenaly pokles o zhruba 30 %.* Výrazný pokles však může být zajímavou příležitostí pro investory, kteří čekali na dostupnější cenu, a tato zpráva může mít pozitivní dopad na vývoj jejich hodnoty. [1] Naproti tomu u druhé výše zmíněné francouzské automobilky vzrostla hodnota akcií za poslední rok přibližně o 5 %.

*Výkonnost akcií společnosti Nissan Motor Co Ltd ADR za posledních 10 let. (Zdroj: Investing)
Výkonnost akcií společnosti Renault SA za posledních 5 let. (Zdroj: Investing)

Olívia Lacenová, Hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít