Ekonomika

Akciím farmaceutických společností se daří i po skončení pandemie

Ve světě léčiv se akciím farmaceutických společností nejlépe dařilo během pandemie COVID-19, kdy se zaměřily na vývoj vakcín potřebných k potlačení viru. Nyní se snaží rozšířit své výrobní kapacity a pracují na nových lécích na závažná onemocnění, ať už jde o cukrovku nebo chronické onemocnění ledvin. V této analýze se blíže podíváme na plány předních farmaceutických společností a jejich možné budoucí výsledky.

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis oznámila, že plánuje převzít biotechnologickou firmu Chinook Therapeutics se sídlem v americkém Seattlu v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, aby rozšířila svou řadu léků v pokročilé fázi vývoje a nový typ léčby vzácného závažného onemocnění ledvin IgAN pomocí léků atrasentan a zigakibart. Očekává se, že akviziční proces bude uzavřen v druhé polovině roku 2023, přičemž akcionáři obdrží 3,2 miliardy dolarů, tj. 40 dolarů na akcii, a práva na podmíněnou hodnotu až 300 milionů dolarů. Akcie na tuto zprávu reagovaly pozitivně a minulý měsíc se dokonce přiblížily historickému maximu. Od svého vstupu na burzu v roce 1995 vzrostla hodnota akcií společnosti více než 430krát a současné plány ukazují slibnou budoucnost společnosti.* [1]

(1 EUR = 0,97 CHF)

Výkonnost akcií společnosti Novartis za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

Novo Nordisk plánuje investice v Dánsku

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk oznámila významnou investici ve výši 15,9 miliardy dánských korun (2,29 miliardy USD) do rozšíření svého závodu v Dánsku. Poptávka po přípravcích používaných k léčbě závažných chronických onemocnění roste a společnost ji hodlá uspokojit touto investicí do závodu zaměřeného na výrobu hlavních biologicky aktivních farmaceutických látek (API). Společnost se kvůli vysoké poptávce potýká s omezením dodávek semaglutidu, který se používá při výrobě oblíbených léků na cukrovku Ozempic a Wegovy. Ve snaze uspokojit tuto poptávku proto sníží dodávky počátečních dávek přípravku Wegovy v USA. Výstavba nového závodu již probíhá a zahájení výroby složek API je naplánováno na rok 2029, což je proces, který je klíčový pro kontinuální vývoj produktů společnosti. Akcie společnosti zaznamenávají v posledních letech pěkný konstantní růst, což společnost prezentuje jako stabilní investiční příležitost*.

(1 EUR = 7,45 DKK)

Výkonnost akcií společnosti Novo Nordisk za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

BioNTech u soudu kvůli vakcínám COVID-19

Německou farmaceutickou společnost BioNTech zažalovala Němka, jejíž totožnost je chráněna zákonem a která údajně utrpěla vedlejší účinky po očkování vakcínou COVID-19. Po společnosti požaduje odškodnění ve výši nejméně 150 tisíc eur za fyzickou újmu související s otoky horní části těla nebo poruchami spánku a blíže nespecifikovanou materiální škodu. Německé farmaceutické právo stanoví, že výrobci odpovídají za škodu pouze tehdy, pokud lékařská věda prokáže, že jejich výrobky způsobují nepřiměřenou škodu v porovnání s jejich přínosem. Podle společnosti není případ opodstatněný a potvrzuje pozitivní přínos její vakcíny, kterou má pro německý trh registrovanou společně se společností Pfizer. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) potvrdila bezpečnost schválených vakcín COVID-19, včetně vakcíny Comirnata společnosti BioNTech. V Německu je přibližně 250 podobných obvinění.

Výkonnost akcií společnosti BioNTech za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Předchozí výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít