Ekonomika

Dolar reaguje citlivě na zprávy o Omikronu

Světem otřásla nedávno zpráva o prudce nakažlivé nové variantě koronaviru s odstrašujícím jménem Omikron. Investoři během jednoho dne po této zprávě zpozorněli, ale v konečném důsledku jsme si všichni museli počkat na více dat od vědců. Hodnota dolaru i jiných měn citlivě reaguje na nejnovější zprávy o nové mutaci. Poslední zprávy však nabírají pozitivní kurz.

Mírný nárůst na konci týdne

Dolar se na konci týdne ocitl v mírném nárůstu. Mohou za to pozitivní zprávy o variantě koronaviru Omikron. Počáteční obavy způsobily, že investoři se začali více zaměřovat na bezpečnější aktiva, ale dnes můžeme opět cítit pozitivnější náladu na trzích. Společnost Pfizer totiž potvrdila, že po třetí dávce jejich vakcíny by měla být tato varianta neutralizována. Na devizovém trhu momentálně vidíme vysokou volatilitu, ocitli jsme se v „omikronovém cyklu“, kdy se zprávy mění velmi rychle a ovlivňují nárůst či pokles jednotlivých měn. Dolarový index na konci týdne vzrostl o cca 0,2 % na 96,037.*

Situace v Austrálii

AUD/USD si připsal 0,1 % na 0,7176. * Po období blokád v Austrálii přijala země těžko zprávu o prvních případech nového kmene koronaviru. Přísná karanténa a zvýšená nezaměstnanost nepotěšila zemi a také trhy reagovaly velmi citlivě. Značný negativismus narušila Australská rezervní banka, která poskytla australskému dolaru výraznou podporu. Během prosincového zasedání se Centrální banka vyjádřila s mírně nečekaným optimismem, což také naznačuje uvolňování stimulačního programu možná již na začátku roku 2022.

Vývoj měnového páru AUD/USD za posledních 5 let. (Zdroj: www.investing.com)*

Při vývoji GBP/USD jsme zaznamenali opačný vývoj. Na konci týdne začal měnový pár klesat o 0,1 % na 1,3203. Opatření plánu B, které ve středu Oznámení britského premiéra Borise Johnsona o zpřísnění aktuálních opatření proti šíření nové varianty Omikron, nasměrovalo GBP/USD ke kritické klesající linii. Rovněž výzvy Bank of England (BOE), která volá po zvýšení sazeb na únor 2022 posílilo negativní sentiment kolem britské měny.*

Nová varianta koronaviru vyvolává zvýšené obavy, jeho dopady na vývoj globálního ekonomického růstu udržují investory stále v pozoru. Přitažlivost americké měny v posledním období nabrala na významu a je považována za určitý druh bezpečného přístavu pro investory.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít