Ekonomika

Evropská ekonomika jasně zpomaluje, na ECB závisí, jak se bude dále vyvíjet kurz eura

Evropská komise zveřejnila minulý týden jarní ekonomickou prognózu, sestavenou na základě situace v Evropské unii ke konci dubna. Závěry vycházející ze souboru technických parametrů včetně měnových kurzů, úrokových sazeb a ceny komodit ukazuje výrazné zpomalení růstu hospodářství.

Odborníci však indikují, že v momentě, kdy by se ECB rozhodla zvýšit centrální sazby, by se situace mohla změnit pro kurz eura.

Od výrazného jen k mírnému růstu

Před začátkem války na Ukrajině se očekávalo, že hospodářství EU zaznamená po odeznění pandemie dlouhotrvající a silný růst. Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala výraznou, ačkoli ve většině případů krátkou reakci trhu. Začátkem roku 2022 trhy zaznamenaly v jistě míře přecenění na globálních akciových a dluhopisových trzích, protože se připravovaly na dobrý růst, přechodný nárůst inflace a relativně mírné zpřísnění politik. Avšak po zahájení konfliktu se prudce zvýšila volatilita trhů, rozšířily se úvěrové spready a akciové indexy klesly, což otevřelo možnost ještě vyšší inflace a slabšího růstu.

Přesně o tomto vývoji hovoří i jarní prognóza Evropské komise. Předpokládá reálný růst HDP v EU na úrovni 2,7 % v roce 2022 a 2,3 % v roce 2023. Přitom ještě v zimní prognóze se předpokládal růst o 4,0 % resp. 2,8 % (2,7 % v eurozóně). Snížení na rok 2022 je třeba vnímat v kontextu jarní a letní dynamiky růstu ekonomiky, která k roční míře růstu na letošní rok přidává přibližně dva procentní body. Meziroční míra růstu se snížila z 2,1 % na 0,8 %.

Zvýšený šok v oblasti cen komodit a energií zvýšil rizika vyšší inflace a slabšího růstu v eurozóně. (Zdroj: ecb.eu)

Inflace v Evropě by měla vrcholit v těchto týdnech

Od začátku letošního roku inflace výrazně roste. Zvýšila se ze 4,6 % v posledním čtvrtletí roku 2021 na 6,1 % v prvním čtvrtletí roku 2022. V dubnu dokonce dosáhla celková inflace v eurozóně 7,5 %, což je nejvyšší úroveň v historii měnové unie.

ECB očekává, že inflace v eurozóně dosáhne v roce 2022 průměrné úrovně 6,1 % a v roce 2023 klesne na 2,7 %. Ve srovnání s průběžnou zimní prognózou pro rok 2022 jde o výrazně vyšší predikci (původně 3,5 %). Inflace by měla vyvrcholit v aktuálním, druhém čtvrtletí na úrovni 6,9 % a poté postupně klesat. V celé EU jsou čísla o něco vyšší: z úrovně 2,9 % v roce 2021 se čeká nárůst na 6,8 % v letošním roce a poté pokles na 3,2 % v roce 2023. V EU i v eurozóně se odborníci shodují na tom, že průměrná jádrová inflace v tomto a příštím roce překročí 3 %.

ECB by mohla zvyšovat sazby v červenci

Robert Holzmann, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, vzkázal finančním trhům a firmám velmi jasně, že se mají připravit na rozloučenou se zápornými úrokovými sazbami v eurozóně.

Holzmann pro magazín POLITICO uvedl: „Jelikož inflace je vyšší, než jsme před několika měsíci očekávali, myslím si, že v letošním roce budou možná tři zvýšení centrální sazby.“ Holzmann, který stojí i v čele rakouské centrální banky, říká, že toto zvýšení by eurozóně umožnilo přejít do roku 2023 již s kladnou depozitní sazbou.

Zatímco prezidentka ECB Christine Lagardeová stále považuje zvýšení úrokových sazeb v roce 2022 za „velmi pochybné“, jiní představitelé se vyslovili pro jejich zvýšení již v létě. Argumentem je skutečně extrémní inflace na poměry eurozóny, která je s dubnovou hodnotou 7,5 % více než třikrát vyšší než cíl ECB na úrovni 2 %.

Holzmann, který se pokládá za jestřába v měnové politice, tyto údaje naznačují, že „je velmi důležité začít něco dělat s inflací co nejdříve“. Připustil však, že většina tvůrců měnové politiky by byla proti zvýšení sazeb v červnu. Namísto toho naznačil, že v červnu by se mohlo rozhodnout o praktickém závazku zvýšit úrokové sazby ECB poprvé za více než deset let v průběhu července.

Týdenní vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015 (zdroj: Tradingview)

Euro je rekordně nízko, zvýšení sazby ECB ho však může rychle vystřelit vzhůru

Jak stojí v této situaci euro vůči dolaru? Jak je vidět na grafu, kurz evropské měny vůči dolaru se nachází v zóně víceleté podpory. Podíváte-li se na čísla detailněji, je vidět, že kurz eura se odrazil ode dna a směřuje opatrně nahoru. Pokud by posilování eura pokračovalo v této trajektorii z posledních několika týdnů, mohlo by se euro dostat k zóně rezistence, kterou naznačuje další graf.

Týdenní vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015 (zdroj: Tradingview)

Při jakémkoli signálu nebo vyšší pravděpodobnosti, že by ECB mohla zvýšit úrokovou sazbu, bychom pravděpodobně mohli vidět růst kurzu eura nejen do oblasti zóny rezistence, ale případně i k rekordním úrovním 1,20-1,22 z roku 2021.

Komentář hlavního analytika CapitalPanda Joza Perića
Placená spolupráce

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít