Ekonomika

Green Deal si bez zachování sociálního smíru srdce širokých mas nezíská

Ceny energií v České republice stouply v březnu meziročně o desítky procent, pohonné hmoty dokonce o polovinu. Peněženky tuzemských domácností se také ocitly pod tlakem růstu cen nájemného. Přitom stojíme teprve na začátku zdražování základních služeb, které souvisí přímo či nepřímo s bydlením.

Wonderinterst Tradidng, který dlouhodobě vyhodnocuje, co bude představovat pro ekonomiku Green Deal, zkoumal průchodnost „zelených“ opatření i skrz sociální rizika, zejména riziko tzv. energetické chudoby.

Příčiny zdražování

Energie zdražovaly již vloni, a to zejména kvůli mohutnému postcovidovému hospodářskému oživení a raketovému růstu emisních povolenek na evropském trhu. Už tehdy však byl hlavní viník často spatřován právě v Green Dealu, přestože jeho zavádění do praxe prakticky ještě nezačalo. Pro Green Deal může být do jisté míry „dobrou“ zprávou, že pokračující růst cen zejména zemního plynu a elektřiny jde již na vrub vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině, na riziku výrazného narušení sociálního smíru to však sotva něco změní.

Pokud evropští lídři nechtějí dopustit, aby se společnost se vší razancí proti Green Dealu postavila, budou muset začít jednat, byť to není úkol právě lehký. Evropská unie na jedné straně již nechce kupovat zemní plyn a ropu z Ruska, aby nepomáhala Kremlu financovat válku na Ukrajině, na straně druhé nemá výpadek dodávek těchto surovin jak nahradit. Přinejmenším ne hned.

Cílení pomoci

Zachování sociálního smíru je tedy možné pouze skrze správně zacílenou pomoc tak, aby před negativními dopady energetické krize byly ochráněny nejvíce zasažené domácnosti. Tím však stát jen uhasí požár, který nás bezprostředně ohrožuje. Ruku v ruce je třeba pracovat na tom, aby se snižovala závislost české, ale i evropské ekonomiky na zdrojích, které musí dovážet nejen z Ruska.

K dosažení tohoto cíle existují dvě hlavní cesty: energetické úspory a zpřístupňování technologií, které zajistí vyšší energetickou soběstačnost. Nikoli jen ve smyslu jakési národní soběstačnosti, ale také (a možná zejména) soběstačnosti každé jednotlivé domácnosti. V tom může pomoci rozvoj fotovoltaických elektráren, který ale bude promyšlený.

Namísto budování solárních parků na zelené louce se jako efektivnější jeví podpora instalace fotovoltaických panelů na střechy obytných, ale i komerčních budov. Takový plán má dokonce ve svém programovém prohlášení vláda Petra Fialy. „Přispějeme k rehabilitaci fotovoltaiky, protože ji považujeme v našich geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj. Přispějeme ke zřízení nových fotovoltaických zařízení na minimálně sto tisících střech do roku 2025,“ slibuje kabinet v dokumentu.

Další prohlášení vlády

Vláda chce rovněž do konce tohoto roku novelizovat energetický zákon, který by obsahoval principy a požadavky na komunitní energetiku. To má přinést zjednodušení instalace zařízení na domech nebo možnost získanou energii sdílet či prodávat. Přestože se to může jevit jako plán, který řeší jen malou část dnešní obří energetické krize, může zároveň výrazně zvýšit již zmíněnou energetickou soběstačnost, a zbavit tak nemalou část domácností vysokých účtů za energie. A tedy přispět k zachování sociálního smíru a naděje na prosazení Zelené dohody.

Autorem Roman Vykouřil. Hlavní analytik společnosti Wonderinterest trading s.r.o.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít