Ekonomika

Hodnota turecké liry opět klesá

Turecká lira již zaznamenala výrazný pokles v předchozím období, protože turecká centrální banka navzdory rostoucí inflaci snížila svou klíčovou úrokovou sazbu. V dnešních dnech hodnota měny směřovala k rekordním minimům. Důvodem jsou kontroverzní požadavky prezidenta Erdogana, které nekolerují se západem a Turecko se může dostat do hluboké krize.

Když mluvíme o požadavcích prezidenta, tak tím myslíme nařízení na vyhoštění velvyslanců Spojených států a devíti dalších západních zemí. Erdogan reagoval na velvyslance, kteří požádali o propuštění vězněného filantropa, včetně amerických, francouzských a německých diplomatů.

Obviněný filantrop

Prezident země během víkendu reagoval unáhleně a chtěl, aby byli vyslanci prohlášeni za „personu non grata“ z důvodu poukázání a žádosti o propuštění prominentního filantropa Osmana Kavaly (64), který je zadržován již čtyři roky a obviněn z financování protestů a účasti na pokusu o převrat. Reakce trhu na sebe dlouho nenechala čekat. Po těchto vyjádřeních turecká lira oslabila přibližně o 1,6 procenta na rekordní minimum vůči dolaru.

Graf: Vývoj hodnoty měnového páru EUR/TRY za posledních 10 let. (Zdroj: ecb.europa.eu)

Turecký zásah

Ze strany Ankary jde v rámci diplomatických vztahů o nepřijatelné chování. Diplomaté nemají podle nich zasahovat do vnitřních záležitostí země a zástupci lidu jsou opravdu citliví na jakoukoli snahu ovlivňování politiky Turecka. Po tvrdých prohlášeních během víkendu nastal během týdne obrat. Diplomaté pravděpodobně přehodnotili svá prohlášení a situaci se snažili uklidnit. Ze strany USA přišla zpráva, že dodržují článek 41 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Kanada, Nizozemsko a Nový Zéland se vyjádřily také podobně.

Ze strany Německa přišlo znepokojení, ale i potvrzení respektování prohlášení tureckého prezidenta. Prohlášení diplomatů doslova vytrhla Turecko z pokraje nejhorší krize s USA a Evropou za poslední desetiletí a také zmírnila tlak na liru. Po těchto vyjádřeních začala turecká lira růst v očekávání, že Erdogan ustoupí od hrozeb vyhoštění 10 západních velvyslanců. V reakci na předpokládanou stabilizaci politických vztahů lira posílila cca o půl procenta s očekáváním lepší budoucnosti.

Křehké vztahy s USA a EU

Politické vztahy mezi Tureckem a „západem“ jsou od nepaměti složité. Diktátorské tendence prezidenta Erdoğana znepokojují celý svět a poškozují vztahy Turecka hlavně s EU a USA. Tyto autoritativní mocenské vlivy zpomalují proces modernizace. Důsledkem je nestabilita a napjaté vztahy, na které je turecká lira nesmírně citlivá. Pro EU je území země obrovským strategickým bodem a významným hráčem v blízkosti Černého moře, Kavkazu a Střední Asie. Zásadní roli také hraje tranzitní uzel pro dodávky plynu a regulace migrace do EU. Evropa není odtržena od zbytku světa, proto usiluje o lepší demokratickou situaci v Turecku a následnou stabilizaci východního Středomoří. Na straně USA konflikt s diplomaty zasel semínko obav. Bidenova liberálnější administrativa nebyla po Erdoganových prohlášeních nadšena ze spolupráce s ním. Turecko by mělo být proto opatrnější při svých zásazích a komentářích, oslabení turecké liry v konečném důsledku přinese samotné zemi nemalé problémy.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít