Ekonomika

Inflace a budoucí ekonomický výhled

Co posouvá blížící se recesi blíž k realitě, když inflace stále roste? Centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby a spotřebitelé začínají spořit. V nejbližší době bychom neměli očekávat výrazné zlepšení, ale podívejme se na skutečnou situaci v různých regionech.

Inflace začala růst zhruba před třemi lety a v posledním roce dosáhla opravdu vysokých hodnot. Proto je v poslední době jedním z nejdiskutovanějších témat. V současné době všichni čekají, kdy přijde čas na snížení úrokových sazeb. Inflace je jádrem trhů, které již nyní odhadují, kdy centrální banky začnou snižovat úrokové sazby. Toto téma poutá zvýšenou pozornost po celém světě, od USA přes EU až po Austrálii a Japonsko.

Předpokládaná míra inflace ve vybraných zemích světa od 1. čtvrtletí 2022 do 4. čtvrtletí 2024 (Zdroj: Statista)

Na začátku roku 2023 roste inflace nejrychleji v Chile a ve Velké Británii. Spotřebitelské ceny v Chile na začátku roku vzrostly výrazně nad prognózu v důsledku vyšších nákladů na potraviny a nápoje. Ceny v Chile vzrostly oproti prosinci o 0,8 %, což bylo více, než se očekávalo.

Ve Velké Británii jsme na konci roku 2022 zaznamenali růst inflace na meziroční úroveň 10,5 %, což je pokles již druhý měsíc v řadě. Situace v zemi není nikterak růžová, vysoké životní náklady v zemi vyvolaly rozsáhlé protesty zaměstnanců veřejného sektoru, jejichž průměrný růst mezd výrazně zaostává za růstem mezd v soukromém sektoru. Centrální banka minulý týden zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů, čímž se hlavní úroková sazba banky dostala na 4 %.

USA

Situaci v USA bedlivě sledují nejen investoři, přičemž na seznamu povinně sledovaných údajů jsou i údaje o americké inflaci. Na Západě pozorujeme klesající trend, což znamená, že míra inflace je po svém růstu na desetiletá maxima již tři měsíce po sobě pod očekáváním. Tento pokles lze přičíst především agresivní politice Fedu, který přistoupil k nejvýraznějšímu zvýšení úrokových sazeb od 80. let minulého století. Investoři očekávají a věří, že Fed bude schopen snížit inflaci, aniž by vyvolal prudké zpomalení růstu. Americká centrální banka může před koncem roku přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb, což by zasáhlo rally, která po loňském propadu podpořila akcie a dluhopisy.

Japonsko

V Japonsku se inflace vyšplhala na nové 41leté maximum. V lednu se v Japonsku zvýšila hladina spotřebitelských cen až o 4 %, což Bank of Japan nepotěšilo. Lidé v zemi mají stále větší potíže čelit rostoucí inflaci, protože podniky přenášejí vyšší náklady na své zákazníky. Pozornost se soustředila také na volbu příštího šéfa japonské centrální banky (BOJ), protože brzy nastane čas na změnu na tomto postu. Investoři se však prozatím dočkali překvapení, protože BOJ oznámila, že navzdory rychle rostoucím nákladům bude držet sazby blízko nuly.

Olivia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít