Ekonomika

Startup Vay se blíží k plné autonomii vozidel

V souvislosti s autonomním řízením se do popředí dostává nový koncept. Teledriving je řízení automobilů lidmi z fyzických stanic vzdálených několik kilometrů od vozidel. V praxi by se to dalo přirovnat k dálkově ovládaným autům, ale tentokrát se nejedná o malá RC autíčka, ale o velká vozidla schopná přepravovat lidi.

Hladký přechod na výměnu řidičů

Teledriving funguje tak, že řidič je fyzicky na stanovišti a jeho úkolem je odvézt vůz k zákazníkovi. Zákazníci si objednají elektromobil prostřednictvím aplikace Vay. Po příjezdu nastoupí a odjedou do požadovaného cíle. Teledriver pak vyzvedne vozidlo a doručí ho dalšímu zákazníkovi, čímž se vyhne placení za parkovací místo. Jedná se v podstatě o službu doručování vozidel. Teledrivers ovládají všechny funkce vozidla včetně řízení, brzdění a plynu a činí veškerá rozhodnutí o řízení, čímž zajišťují pohodlnou a spolehlivou jízdu. Všichni jsou odborně vyškoleni a dodržují zásady bezpečné jízdy.

V ulicích Hamburku již probíhá testování

Startup získal povolení k provádění testů ve městě Hamburk. V zájmu zachování bezpečnosti se to týká pouze předem určených tras. Technologie byla testována na upravených elektromobilech KIA více než tři roky. Rozhodnutí začlenit dálkově řízená vozidla do veřejné dopravy a přímé testování ve městech představuje mezikrok k plné autonomii. Cílem společnosti je postupně zavádět do systému funkce autonomního řízení, až to bude bezpečné a povolené. „Nyní budeme s úřady pracovat na dalších krocích, abychom mohli tuto službu nabízet externím řidičům,“ uvedl generální ředitel společnosti Voy Thomas von der Ohe, který má zkušenosti s testováním autonomních vozidel společnosti Zoox. Podle něj je kompletní zavedení teledrivingu otázkou několika měsíců.

Autonomní řízení získává důvěru investorů

Berlínský startup Vay získal od investorů téměř 100 milionů dolarů na vývoj této technologie. V současné době je společnost v soukromém vlastnictví, takže nemůže být veřejně obchodována. Existuje však řada investorů, kteří ve vývoji autonomních vozidel vidí potenciál. Patří mezi ně například bývalý finanční ředitel společnosti Google Patrick Pichette nebo Atomico. Autonomní doprava je na vzestupu a pozitivní zprávy v této oblasti přinesla i společnost Tesla, když v prosinci loňského roku dodala své první elektrické nákladní vozy Semi.

Ani největší taxislužby nezůstávají pozadu

Jednou ze společností, které se zajímají o autonomní řízení, je Uber, který učinil první krok se společností Motional. Jedná se o společný projekt automobilky Hyundai a společnosti Aptiv. Společnosti Uber a Motional již podepsaly desetileté partnerství a v současné době nabízejí novou službu s názvem robotaxis. Tato novinka přichází po úspěšném spuštění autonomního rozvozu Uber Eats v oblasti Los Angeles. Ve vozech budou i nadále přítomni bezpečnostní řidiči pro případ, že by si autonomní systém neporadil, ale i ti budou ještě letos vysazeni. Můžeme se připravit na to, že nás taxíky budou brzy přepravovat bez přítomnosti dalších lidí.

Olivia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít