Ekonomika

Investorům do bank na pražské burze se zatím nadmíru daří

Trojice bank, které jsou veřejně obchodované na Burze cenných papírů Praha, vykazuje aktuálně nejvyšší tržní kapitalizaci za poslední více než tři roky. Hodnota Komerční banky, Monety i Erste přesahuje před-covidové úrovně. Banky vykázaly za prvních devět měsíců letošního roku zvýšení čistého zisku. To se odrazilo také ve zhodnocení jejích akcií, které od začátku roku zpevnily o desítky procent. Faktorem růstu jsou však i aktivity investorů, zejména strategický zájem českých podnikatelů o ovládnutí Moneta Money Bank.

Bankovní domy Komerční banka, Monety Money Bank a Erste se mohou v dosavadním průběhu letošního roku těšit ze solidních výsledků. Všem třem se podařilo od ledna do září zvýšit čistý zisk, Erste a Komerční bance také čisté provozní výnosy. Ziskovosti také pomohlo snížení nákladů na riziko. Analýza BCM přináší srovnávací shrnutí posledních výsledků uvedených kótovaných bank.

Erste Group

Skupina Erste Group v letošním roce navázala na solidní vývoj z loňska. Za prvních devět měsíců zaznamenala meziroční nárůst provozního zisku o 20 procent na 2,59 miliardy eur. Za tímto výsledkem stál růst čistých úrokových výnosů, čistých výnosů z poplatků a výrazně vyšší čistý zisk z obchodních operací. Čistý zisk pak dosáhl 1,45 miliardy eur, což je o téměř 128 procent více než ve stejném období loňského roku.[1]

Podle finančního ředitele Erste Group Stefana Dörflera je na výsledcích skupiny znát pokračující ekonomické oživení ve střední a východní Evropě. „Optimismus si zachováváme, i pokud jde o konec roku 2021 a i dále do roku příštího,“ uvedl Dörfler v komentáři k výsledkům.

Akcie supiny Erste se na pražské burze aktuálně obchodují mírně nad hranicí tisíce korun, což je nejvyšší hodnota od počátku roku 2018. Za dosavadní průběh letošního roku akcie Erste zpevnily o necelých 55 procent.

Komerční banka

Dcera francouzské Société Générale vykázala od ledna do září čistý zisk ve výši 8,76 miliardy korun, což je o necelých 42 procent více než za prvních devět měsíců roku 2020. Komerční bance se dařilo rovněž zvýšit čisté provozní výnosy (o 1,3 procenta), a to hlavně díky čistému zisku z finančních operací, který vzrostl o třetinu. Naopak u čistých úrokových výnosů došlo k meziročnímu poklesu o 4,7 procenta. Bance se také dařilo výrazně zredukovat náklady na riziko, a to o téměř 80 procent na 719 milionů korun.[2]

Skupině Komerční banky však meziročně ubylo více než 60 tisíc klientů, z toho skoro polovina šla na vrub samotné Komerční banky. Stoupl počet klientů stavební spořitelny Modrá pyramida, a to o čtyři tisíce. Bankovní dům chce v nadcházejícím období posilovat svou vedoucí pozici na trhu v oblasti služeb pro firemní klientelu.

Akcie Komerční banky se v posledním měsíci obchodovaly nejčastěji v rozmezí 850 až 900 korun, což je asi o 35 procent více než na začátku letošního roku.

Moneta Money Bank

Třetí bankovní dům obchodovaný na pražské burze vykázal za prvních devět měsíců čistý zisk ve výši 2,9 miliardy korun. Monetě se jej tak podařilo meziročně navýšit o více než 51 procent. Tento růst jde zejména na vrut výraznému poklesu nákladů na riziko, které v dosavadním průběhu letošního roku činily 453 milionů korun, tedy asi o 85 procent méně než loni. Banka mírně zvýšila svůj úrokový výnos (o 2 procenta), výnos z poplatků (4,1), celkové provozní výnosy ale o necelých 13 procent klesly. A to hlavně kvůli propadu výnosu z finančních operací (o 37 procent) a ostatních výnosů (94,6).[3]

Akcie Monety během pátečního obchodování na pražské burzy posilovaly o více než pět procent (od začátku roku zpevnily již o 35 procent). Reagovaly tak na aktuální zprávy, které se týkají probíhajícího převzetí Monety skupinou PPF. PPF totiž upravila nabídku koupě nadpolovičního podílu Monety, protože akcionáři Monety první dva pokusy odmítli. Vadil jim model financování.

Skupina PPF přišla se třetí a zároveň poslední nabídkou. Pokud ji akcionáři Monety odmítnou, nebude již PPF o spojení Air Bank s Monetou podporovat, uvádí v tiskové zprávě.[4] PPF už v nové nabídce netrvá na tom, aby ve spojené bance hned získala nadpoloviční většinu akcií. Přednostní právo na úpis nových akcií, jimiž Moneta zaplatí naprostou většinu kupní ceny skupině PPF, teď nabídne dosavadním akcionářům. „Prodej skupiny Air Bank Monetě již není podmíněn získáním kontroly skupiny PPF nad Monetou,“ píše PPF. Nově emitované akcie budou akcionáři Monety koupit za 82 korun, což je o 12,50 korun méně, než činí aktuální kurs (19.11.2021 v 11:43).

Podílet se na vzniku velké české banky se chce také miliardář Pavel Tykač.[5] Ten dosud v Monetě vlastní něco přes pět procent akcií, časem se chce dostat až ke dvaceti procentům. „Ne, že bych chtěl ohrožovat pozici PPF. Mně se strašně líbila myšlenka Petra Kellnera, dokud žil, že chce vybudovat velkou českou banku. Naštěstí jeho dědicové a manažeři, kteří je zastupují, v té myšlence pokračují. A já jsem pevně odhodlaný pokračovat, v Monetě hrát významnou roli a všemi hlasy podpořit, aby financovala český průmysl,“ uvedl majitel energetické skupiny Sev.en Energy pro média.

Tomáš Kolomazník, analytik společnosti BCM


[1] https://www.erstegroup.com/en/investors/reports/financial-reports

[2] https://www.kb.cz/getmedia/9bab0416-87cc-452c-a842-d7397ef502da/KB-Results-3Q2021-CZ.pdf.aspx

[3] https://investors.moneta.cz/documents/12270853/17249947/mmb-3q2021-results-cz.pdf

[4] https://www.ppf.eu/tiskova-zprava/ppf-a-moneta-se-dohodly-na-novem-modelu-financovani-spojeni-moneta-money-bank-a-s

[5] https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/258953-moneta-pavel-tykac-nove-drzi-akcie-pres-firmu-manecomte-limited-navysil-podil-na-5-19

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít