Ekonomika

Tesla překonala kvartální očekávání

Musk, nejbohatší člověk na světě s čistým jměním odhadovaným Forbesem na 304 miliard USD (v pondělí), známý jako CEO společnosti Tesla, zveřejnil 20. října fascinující zprávu o výdělcích TSLA, kde tržby byly 13,76 miliard USD.

Na rozdíl od jiných výrobců automobilů tržby Tesly během čtvrtletí vzrostly a vytvořily nový firemní rekord mnohem lepší, než se očekávalo, 1,62 na akcii. Musk o víkendu diskutoval na svém twitterovém profilu s 62,7 miliony twitterových sledujících, zda by jeho účet mohl být pro SEC opět bolestivý– Elon se zeptal twitterových stoupenců, zda by měl prodat akcie TSLA nebo ne.

Musk a příběh Twitteru

V sobotu zahájil generální ředitel Tesly Elon Musk na svém profilu na sociální síti Twitter anketu s otázkou, zda prodat část svého podílu ve společnosti. Pokud uživatelé schválí jeho návrh, rád by prodal 10 % svých akcií. A výsledek byl následující – 57,9 % z více než 3,5 milionu hlasů řeklo, že by to měl udělat.

Výsledkem tohoto hlasování je pokles hodnoty Tesly před uvedením na trh v pondělí 8. listopadu o 7,5 %.

Jedním z hlavních důvodů je Muskův kompenzační plán – v roce 2012 obdržel opce na 22,8 milionu akcií za cenu 6,24 USD za akcii. Vzhledem k tomu, že akcie Tesly mají hodnotu více než 1200 za akcii, značí to, že jeho celkový zisk je kolem 28 miliard USD.

Musk je vlastníkem 23% podílu v Tesle, a jak Tesla poznamenala ve svém letošním třetím čtvrtletí SEC 10-Q: „Pokud by cena našich kmenových akcií výrazně klesla, pan Musk může být přinucen jedním nebo více bankovních institucí prodat podíly kmenových akcií Tesly, aby uspokojil své úvěrové závazky, pokud by tak nemohl učinit jinými prostředky. Jakékoli takové prodeje by mohly způsobit další pokles ceny našich kmenových akcií.“

Opce vyprší v srpnu příštího roku. Aby je však Musk mohl uplatnit, musí ze zisku zaplatit daň z příjmu. To znamená, že pokud je chce prodat, musí také zaplatit státní a federální daňovou sazbu, což by dohromady činilo asi 15 miliard dolarů.

Finanční přehled

Agentura Reuters zveřejnila rekordní výsledek Tesly za třetí čtvrtletí, který byl tažen vyššími maržemi – 30,5 % v automobilovém průmyslu a celkově 26,6 % – rekordy za nejméně posledních pět čtvrtletí.

Z finančního hlediska můžeme prezentovat zisk Tesly na akcii (upravený): 1,86 USD vs. 1,59 USD očekávaných společností Refinitiv a Tržby: 13,76 mld. USD vs. 13,63 mld. USD očekávané společností Refinitiv.

Působivou jednotkou jsou rovněž příjmy z energetického byznysu – 806 milionů USD – který kombinuje jak solární produkty, tak produkty pro skladování energie.

Jaká jsou budoucí očekávání?

35 analytiků na money.cnn.com nabízejících pro Teslu předpovědi cen na 12 měsíců odhadují střední cíl na 860 USD, s vysokým odhadem 1591 USD a nízkým odhadem 67 USD.

Současný Muskův krok by však mohl vyvolat rozprodávání akcií Tesly, zejména proto, že investoři nemají rádi nejistotu a jakoukoli manipulaci. Jedinou otázkou zůstává, jak na případný pokles hodnoty zareagují věrní fanoušci. Budou nakupovat neoblomně jako při posledním poklesu ceny, nebo se do prodeje zapojí také?


Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít