Ekonomika

Kdy konečně skončí medvědí nálada na trhu?

Aktuálně se nacházíme ve fázi medvědího trhu, který je v podstatě opakem býčího trhu. Do této fáze se trh dostává pokud klesne o 20 % nebo více z 52-týdenního maxima.

Dnes vidíme tento pesimismus investorů, kteří čekají, kdy konečně přijde obrat k lepšímu. To se však tak brzy nemusí stát a hrozí další prohloubení negativního sentimentu.[1]

Medvědí trh na všech frontách

Poslední výrazné poklesy na trzích před nástupem vojenského konfliktu datujeme do roku 2020, kdy začala pandemie koronaviru a následovaly restrikce po celém světě. Na americkém akciovém trhu trvají medvědí trhy obyčejně cca 9 měsíců. To znamená, že brzy by zoufalství investorů mohlo skončit, avšak všechno může být jinak.[2] Pokračování vojenského konfliktu prohlubuje ekonomickou krizi, zvyšuje inflaci a nejistota na trzích stále roste.

Globální ekonomické prostředí začalo být brzdou téměř pro všechny investice, jako jsou akcie, futures, zahraniční měny a kryptoměny. Negativní nálada se přenesla do téměř všech tříd aktiv a je obtížné říci, kdy se tento stav stabilizuje. Někteří analytici předpovídají, že medvědí trh může trvat i následující dva roky. Benchmarkový index S&P 500 jako určitý představitel celkové výkonnosti trhu, poprvé klesl do fáze medvědího trhu 13. června, kdy uzavřel 21,8% pokles oproti maximu ze 3. ledna.*

Výkonnost amerického benchmarkového indexu S&P 500 za posledních 5 let. (zdroj: Investing)

Negativní vyhlídky

Podle Goldman Sachs může riziko propadu v USA narůst v následujícím roce až na 30 procent. Model Bloomberg Economics předpokládá ještě výraznější pokles za stejné období a to až 38 %.[3] Mnozí Američané i Evropané se však domnívají a pociťují, že recese je už tady. Průzkum společnosti CivicScience prokázal, že více než třetina Američanů je přesvědčena, že ekonomika je právě teď v recesi.

Únik před medvědím trhem

Problémem je, že nikdo s jistotou neumí říct, kdy medvědí trh skončí. Přestože pokles se objevuje napříč všemi aktivy, dokonce v kryptoměnách, které měly být odolné vůči globálním změnám, tak určitý typ záchrany mohli najít investoři v odvětví komodit. Energetika a komodity jsou a také byly jednou z oblastí, která rostla, přičemž ropa WTI dosáhla v letošním roce 10letého maxima.

Je třeba se však mít na pozoru. Opatření centrálních bank jako je Fed a dalších po celém světě zvyšují sazby ve snaze zastavit rapidně zvyšující se inflaci a komoditní trhy mohou utrpět resp. zpomalit v obavách z recese a zmírňování poptávky. Dalším aktivem, které profituje z agresivnější politiky Fedu je americký dolar. Tato měna je momentálně pro investory bezpečným přístavem a očekáváme, že dolar zůstane na rostoucí úrovni i díky přísné měnové politice v USA.[4]

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1,2,3,4] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, která mohou být nepřesná, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které lze obtížně předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít