Ekonomika

Americkou inflaci se nemusí podařit zkrotit

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell se tento týden snažil přesvědčit veřejnost, že Fed zvýší úrokové sazby dostatečně rychle a vysoko, aby potlačil inflaci, aniž by omezil úvěry natolik, že by to zadusilo ekonomiku a vyvolalo recesi.[1]

Fed chce zabránit recesi, ale připouští, že k ní může dojít.

Powell zdůraznil, že hlavním úkolem Fedu je kontrola inflace, ale stále doufá v „měkké přistání“. Tedy snížení inflace a zpomalení růstu, aniž by došlo k recesi nebo nadměrné nezaměstnanosti.

Powell svůj cíl tzv. „měkkého přistání“ zopakoval na akci Evropské centrální banky v portugalské Sintře.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová zopakovala „obrovský vliv“ energetických šoků, které se projevují celosvětově, ale v Evropě jsou kvůli její závislosti na ruské ropě a zemním plynu pociťovány velmi silně. Zmínila také blízkost Evropy ke konfliktu na Ukrajině a to, že „energetika byla výrazně podhodnocena“ v inflační prognóze banky.

Evropská centrální banka na začátku června uvedla, že v červenci zvýší své základní úrokové sazby o 0,25 % a další zvýšení je naplánováno později v průběhu roku.[2] K 1. červenci banka také plánuje ukončit svůj stimulační program nákupu dluhopisů.

Dnes, 30. června 2022, míra nezaměstnanosti v eurozóně vykázala pokles počtu nezaměstnaných osob. Předchozí míra nezaměstnanosti činila 6,5 %. Pro červen se předpokládalo 6,8 %, ale skutečnost byla 6,6 %, což podporuje plánované zvýšení sazeb ECB.

Technický pohled

Přestože většina analytiků očekává zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB, jejich nerozhodnost a sílící dolar vytvářejí tlak na měnový pár EURUSD. Výprodej stále pokračuje. Pokud se ale podíváme na graf 1, můžeme vidět potenciální tvorbu dna. Při zachování vytvořeného dna je možné zvrátit cenu a posílit euro vůči dolaru. Při obchodování je ale potřeba opatrnosti, kvůli již zmíněné nerozhodnosti. [1]


[1] FED’s Powell: https://apnews.com/article/inflation-economy-prices-jerome-powell-2a540e8fd56908ffe9ee89da48efdb9d

[2] ECB: https://www.bbc.com/news/business-61749090

Graf 1: EURUSD, leden 2020 dosud. (Zdroj: tradingview.com)

Odmítnutí odpovědnosti

Obsah tohoto materiálu představuje marketingovou komunikaci a nelze jej považovat za jakýkoli druh investičního poradenství a/nebo investičního výzkumu a/nebo za výzvu k jakýmkoli transakcím. Tento materiál byl připraven pouze pro informační/vzdělávací účely a neznamená závazek k provedení investičních transakcí ani nezaručuje či nepředpovídá budoucí výkonnost. Společnost BCM Begin Capital Markets Cy Ltd a její příslušné osoby včetně přidružených společností, zástupců, ředitelů nebo zaměstnanců nezaručují přesnost, platnost, včasnost nebo úplnost jakýchkoli informací/údajů poskytnutých třetími stranami a nenesou žádnou odpovědnost za jakékoli ztráty vyplývající z investic provedených na základě uvedených informací/údajů.

Přehledovou zprávu připravil Jozo Perić, anayltik společnosti CapitalPanda

[1] Výhledová prohlášení jsou založena na předpokladech a současných očekáváních, která mohou být nepřesná, nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nezaručují budoucí výkonnost. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

*Předchozí výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít