EkonomikaInformační technologie

Co se děje ve společnosti Tesla?

Muskova Tesla má mezi výrobci elektromobilů pevné postavení a lze ji označit za lídra v tomto odvětví. Dnes je však pro automobilku obtížnější období. Její akcie začaly klesat, společnost oznámila propouštění a investoři se ocitli v nejistotě. Co stojí za současným poklesem?

Snížení predikcí

Jedním z podnětů, které začaly ovlivňovat výkonnost akcií společnosti Tesla, jsou nižší odhady dodávek a příjmů. Odhady dodávek za 2. čtvrtletí klesly o 65 000 na 245 000 kusů, což je meziročně o 22 kusů méně. Tato situace je způsobena především prodlouženou odstávkou kvůli koronaviru a logistickými problémy v šanghajské továrně. Další pokles by se měl projevit v tržbách.

Automobilka údajně snižuje odhad tržeb za 2. čtvrtletí z 19,20 miliardy dolarů na 15,50 miliardy dolarů. Nový odhad zisku na akcii by mohl dosáhnout 1,66 USD, což je výrazný pokles oproti předchozímu odhadu 2,71 USD.

Výkonnost společnosti Tesla Inc za posledních 5 let. (Zdroj: www.investing.com)

Propouštění zaměstnanců

Dopady krize v zásobování neminou ani tak silnou automobilku, jakou je Tesla. Zrovna nedávno se majitel společnosti Elon Musk vyjádřil, že má špatný pocit z nadcházejícího ekonomického vývoje. Tento týden pak výrobce elektromobilů oznámil propouštění. Konkrétně se jedná o zrušení přibližně 200 pracovních míst a uzavření kanceláře v San Mateo v Kalifornii.

Zpočátku bude propuštěno přibližně 10 % zaměstnanců, později automobilka plánuje propustit i další hodinové zaměstnance. Podle Muska je důvodem tohoto snižování počtu pracovních míst to, že nové továrny Tesly v Texasu a Berlíně prodělávají miliardy dolarů. I zde je důvodem narušení dodavatelského řetězce, kdy je pro automobilku problém udržet vysokou výrobní kapacitu.

Komplexní síť faktorů

Pravdou je, že na budoucí vývoj společnosti Tesla působí mnohem více vlivů a faktorů, než se na první pohled zdá. Na akcie výrobce elektromobilů měla vliv také rychle rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby. V neposlední řadě jsme také svědky celého „kolotoče“ kolem nabídky na převzetí Twitteru, která znepokojuje investory všech Muskových společností.

Od chvíle, kdy vizionář prozradil, že má zájem o odkoupení sociální sítě, akcie automobilky výrazně klesly. Od začátku jsme mohli sledovat pokles hodnoty akcií společnosti Tesla o přibližně 39 %, což je skutečně výrazný pokles.*

Pro Teslu bude v budoucnu klíčové vyřešit problémy s dodávkami baterií, ale zároveň by se na podzim mohla zhoršit situace s koronavirem. Nejnovější dohoda o ukončení prodeje vozidel se spalovacími motory v EU do roku 2035 však může být pro Teslu v nadcházejících letech hnacím motorem.

Posledním faktorem, který by mohl mít zásadní vliv na růst akcií Tesly, bude výsledek Muskova „vyšetřování“ podílu falešných účtů na Twitteru, neboť sociální síť již vizionáři poskytla veškerá data, která si vyžádal [1].

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít