Ekonomika

Může se čínský pokles v roce 2022 zvrátit?

Kávová společnost Luckin Coffee 2. dubna oznámila, že interní vyšetřování ukázalo, že bývalý provozní ředitel Jian Liu nafoukl tržby za rok 2019 o přibližně 2,2 miliardy jüanů (310 milionů USD). Čisté tržby za prvních devět měsíců roku 2019 byly podle řetězce 2,9 miliardy jüanů (413 milionů USD). Šest dalších pracovníků bylo suspendováno nebo umístěno na dovolenou, protože se buď podíleli na podvodu, nebo o něm věděli.

To byl výchozí bod pro následnou regulaci ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a hlavní důvod, proč došlo k výraznému poklesu ocenění čínských akcií. Přestože většina z nich měla lepší výsledky, než se očekávalo, investoři zpanikařili a začali prodávat v obavě z možného budoucího stažení akcií z burzy.

SEC schválila ve čtvrtek 2. 12. 2021 finální úpravy na dokončení nařízení pro provádění zákona o odpovědnosti zahraničních společností (HFCAA). Tento zákon byl přijat v roce 2020 poté, co čínští představitelé neustále odmítali žádosti Rady pro dohled nad účetnictvím veřejných společností (tzv. Public Company Accounting Oversight Board – PCAOB), která byla zřízena v roce 2002 ke sledování auditů veřejných společností, o kontrolu auditů čínských společností.

Podle Americko-čínské komise pro ekonomické a bezpečnostní hodnocení (US-China Economic and Security Review Commission) bylo v květnu 2021 na amerických trzích kótováno 248 čínských podniků s celkovou tržní kapitalizací 2,1 bilionu USD. Toto ocenění kleslo na přibližně 1,5 bilionu USD, což představuje snížení o 600 miliard USD.

Mnozí američtí investoři drželi čínská aktiva v naději na oživení nebo jako potenciální ztráty na vyrovnání jiných zdanitelných zisků v případě jejich prodeje v roce 2021. Zdá se však, že trh s čínskými akciemi ve Spojených státech vybuchl a díky novému americkému zákonu může přijít ještě více bolesti.

Čínská komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) v polovině prosince uvedla, že jedná s americkými orgány o spolupráci při auditech čínských společností kótovaných na burze v USA a že bylo v této oblasti dosaženo pokroku.

Co bude následovat? Kótování v Hong Kongu?

Jesse Fried, profesor práva na Harvardově univerzitě, pochybuje, že vedoucí představitelé umožní PCAOB kontrolovat auditory se sídlem v Číně, a jako příklad uvádí případ společnosti Didi.

„Pokud jsou tak paranoidní z toho, že se citlivé informace dostanou do rukou Američanů, protože společnosti jsou kótovány v USA, zdá se nepravděpodobné, že Čína pustí PCAOB do země ke kontrole auditů. A to znamená, že konečnou hrou podle HFCAA bude nucené vyřazení těchto společností z burz, a to i v případě, kdy je Čína nebude nutit vrátit se domů.“

Pokud retailoví a individuální investoři nebudou připraveni, proces vyřazení z obchodování na burze je poškodí nejvíce. Pokud jde o jejich vlastnictví, společnosti, které nemají duální listing a nesplňují podmínky pro převod svých akcií na hongkongskou burzu, budou v budoucnu nejrizikovější.

Společnosti, které chtějí být kotovány na hongkongském trhu, musí splňovat přísný soubor kritérií. Podle nedávné analýzy společnosti Morgan Stanley o HCFAA a jejích důsledcích musí mít firma kromě jiných požadavků tržní hodnotu alespoň 2 miliardy HKD v době kótování a nedávný roční obrat alespoň 500 milionů HKD. Aby se kvalifikovali, musí mít i tříletý souhrnný provozní peněžní tok ve výši 100 milionů HKD nebo vyšší.

Tencent Music Entertainment má velký potenciál

Tencent Music Entertainment je sociální síť s inteligentním obchodním plánem. TME má 80% podíl na čínském trhu a 841 milionů aktivních uživatelů měsíčně. TME má také velkou šanci využít svůj sociální hudební ekosystém v metaversu, jakož i velký nevyužitý potenciál ke zpeněžení svého současného podnikání.

Akcie TME klesly od svého historického maxima v březnu 2021 o více než 77 %. Při současné prodejní ceně se společnost Tencent Music jeví jako výrazně podhodnocená. Na základě ocenění DCF je vypočtena realistická cílová cena 12,15 USD za akcii, což představuje 71procentní potenciál růstu.

Hlavním rizikem pro akcie TME je jistě pokračující tlak čínské vlády. Toto nebezpečí souvisí s výše uvedenými regulačními problémy.

Podle několika komentátorů se čínský sektor hudební zábavy v následujících letech stane konkurenceschopnějším. Za prvé, noví účastníci se snaží proniknout do tohoto odvětví a zadruhé čínská vláda odebrala společnosti Tencent Music exkluzivní práva na obsah.

Výkonnost společnosti JD.com od IPO v roce 2018 (zdroj: tradingview.com)

Moment pro výrazné investování do čínských aktiv ještě nenastal

Navzdory historicky nejhoršímu poklesu relativní výkonnosti Číny v porovnání s jinými rozvíjejícími se trhy v roce 2021 stále vidíme určité reziduální obavy směřující ke zvýšené volatilitě nebo dalšímu poklesu v krátké budoucnosti. Stále přetrvává pocit, že ještě nenastal pozitivní moment pro celý široký index čínských aktiv.

Jelikož se však trh odráží od výrazné korekce a přechází do fáze „naděje“, kdy by nárůst poměru tržní ceny akcie k čistému zisku mohl překonat slabý základní růst a generovat robustní akciové zisky, lze očekávat, že čínské akcie by mohly zažít silnější rok 2022.

Komentář hlavního analytika CapitalPanda Joza Perića

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít