Ekonomika

Nokia — Vzestup v dohlednu?

Ve světle nedávných událostí

Společnost se nyní primárně zaměřuje na vývoj technologie 6G. Projekt je iniciován a zaštiťován Evropskou komisí a Nokia v něm bude mít roli lídra, což je důkaz, že Komise společnosti věří. Projekt nese název „Hexa-X-II”.

Nokia je společnost prodávající telekomunikační řešení, která dnes vládnou světu. Firma měla velmi náročné období, trvající více než dekádu, které odstartovalo ve chvíli, kdy se na trhu objevily chytré telefony. Nokia totiž s tímto trendem nedokázala udržet krok, a přestože jsme téměř všichni dříve nosili po kapsách telefony téže značky, najednou došlo ke změně. Nicméně poté, co společnost v tomto segmentu selhala, byla nucena kompletně obměnit svůj dosavadní byznys model. Nutno ovšem zmínit, že Nokia stále stojí na nohou a možná se jí blýská na lepší časy.

Výkonnost

„Máme za sebou velmi dobrou první polovinu roku a s naší znovuobjevenou konkurenceschopností, jsme na dobré cestě ke splnění vize pro rok 2022,” řekl Pekka Lundmark, prezident a CEO firmy v prezentaci ke Q2 2022. Nokia vykázala dobrou profitabilitu, která podporuje již zmíněnou Pekkovu vizi společnosti. Nejvlivnějším produktem z portfolia společnosti (v kladném slova smyslu) byla Network Infrastructure, která zaznamenala 12% meziroční nárůst. V opačném případě to byly Nokia Technologies, které tratily ve výši 25 %. Na druhou stranu se jedná o nejvýdělečnější produkt, jelikož přesahuje 71 % provozní marže. Navzdory nepříznivým faktorům, jako jsou například řetěz dodavatelů nebo makroekonomická situace, vykázala společnost v druhém kvartálu roku 8% meziroční nárůst net sales.

Technický pohled — nok

Při pohledu na graf máte velmi pravděpodobně smíšené pocity. „Asi už jsem viděl i lepší graf,“ si možná říkáte. Jak již bylo zmíněno, společnost má potíže již delší dobu. Navzdory tomu, že se umístila v BCM žebříčku TOP 10 technologických firem, cena akcií se již 5 let pohybuje téměř výhradně horizontálně.

“A co je to nenadálé maximum?“ To je svíčka z 25. ledna minulého roku, kdy komunita Redditu vyburcovala investory, což vyeskalovalo v 38% nárůst ceny akcií během jediného dne. A proč se tam cena neudržela? Protože společnost byla tímto nereálně nadhodnocena a cena se samozřejmě nemohla udržet dlouho.

Nokia — podkres

Nokia je finská mezinárodní společnost, zabývající se telekomunikační a informační technologií. Byla založena v 19. století. Nokia je společností veřejně obchodovatelnou, a to například na burze v Helsinkách nebo na NYSE. Se značkou jste pravděpodobně velmi dobře obeznámeni, jelikož Nokia byla nejspíše vaší úplně první zkušeností s mobilním telefonem.

Tomáš Kolomazník, Analytik společnosti BCM – Begin Capital Markets

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít