EkonomikaZdraví a životní styl

Pfizer míří ke dvojnásobku loňských tržeb. Pomáhá mu vakcína proti SARS-CoV-2

Kdo rychle dává, dvakrát…vydělává

Americká skupina Pfizer je ztělesněním využité příležitosti, kterou pandemie koronaviru nabídla právě firmám u farmaceutického průmyslu. Její spojení s německou biotechnologickou společností BioNTech za účelem vyvinutí účinné a bezpečné vakcíny proti viru SARS-Cov-2. Dnes nikdo nepochybuje, že šlo o skutečně promyšlený tah.

Společnost Pfizer od chvíle, kdy začala na americký a evropský trh své vakcíny Comirnaty dodávat, láme jeden finanční rekord za druhým. Už od výsledků za první letošní kvartál bylo jasné, že rok 2021 bude výjimečný, a každé další čtvrtletí to jen potvrzuje.

Skupina v období od července do září vykázala tržby převyšující 24 miliard dolarů. To je o 134 procent více než před rokem. V podobném rozměru vzrostl i zisk, a to na 7,7 miliardy dolarů. Za celých devět měsíců letošního roku pak Pfizer v tržbách už dávno překonal jejich loňský celoroční objem, když inkasoval 57,7 miliardy dolarů, a vydělal více než 19 miliard. V případě tržeb jde o meziroční nárůst o 91, v případě zisku o 84 procent.

Vakcíny táhnou celou skupinu

Není překvapením, že téměř celý přírůstek tržeb ve třetím kvartále šel na vrub vakcínám proti koronaviru. Ale Pfizeru rostly tržby i v ostatních segmentech jeho sortimentu. Prodeje onkologických léků stouply meziročně o 12 procent, materiál pro nemocnice dokonce o 32 procent. Tržby z léků na vzácné nemoci vzrostly o 16 procent, pouze v případě léčivých přípravků proti zánětlivým onemocněním meziročně o sedm procent klesly.

Skupina Pfizer očekává, že její letošní celoroční tržby dosáhnou rozmezí 81 až 82 miliard dolarů. Ještě o čtvrtletí dříve odhadovala interval 78 až 80 miliard. Z toho celých 36 miliard mají zajistit pouze prodeje vakcíny Comirnaty, přičemž dřívější odhad se pohyboval kolem 33,5 miliardy. Přitom loni tržby Pfizeru dosáhly necelých 42 miliard. Pfizer však odhaduje, že i bez Comirnaty tržby letos vystoupají na 45 až 46 miliard dolarů.[1]

Z výsledků za třetí kvartál i za celých devět měsíců letošního roku vyplývá, že skupině Pfizer vzrostla nákladovost tržeb. Zatímco loni tvořily náklady necelou pětinu tržeb, letos už to bylo téměř 37 procent (od ledna do září). Pfizer to však vysvětluje výplatou 50 procent hrubého zisku společnosti BioNTech a také změnou produktového mixu ve prospěch výrobků s nižší marží. Jinak řečeno, nic dramatického se neděje.

Vakcinační byznys není nekonečný

Společnost Pfizer však také výrazně posílila výdaje na výzkum a vývoj. V samotném třetím čtvrtletí je zvýšila o 50 procent, za celé období od ledna do září je patrný nárůst o 31 procent na 7,9 miliardy dolarů. Pfizer si je vědom, že vakcíny proti koronaviru se už v dalších letech nebudou prodávat v tak širokém měřítku jako nyní. Přestože má na příští rok zajištěn odběr více než miliardy dávek očkovací látky Comirnaty.

Začátkem listopadu Pfizer oznámil, že do tří týdnů podá žádost o schválení své nové pilulky, která vykázala vysokou účinnost při léčbě onemocnění Covid-19. Přípravek s označením Paxlovid totiž podle Pfizeru snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na covid o 89 procent. Pfizer chce data z klinických studií a další dokumenty předložit Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv do 25. listopadu a bude usilovat o schválení pro emergentní využití.

Jedná se důležitý krok právě s ohledem na fakt, že očkování neprobíhá v celosvětovém měřítku tak rychle, a tudíž bude nutné přijít i s účinnou léčbou. Významnost tohoto kroku se ještě zvyšuje ve světle toho, že s léčivým přípravkem podobného rázu nedávno přišla také americká farmaceutická společnost Merck. Její lék s označením Lavgevrio však snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na covid jen o 50 procent, lék však už stihl získat zelenou pro emergentní použití ve Velké Británii.

Koupit, držet nebo prodat?

Akcie společnosti Pfizer za sebou mají poměrně bouřlivý rok. Od jeho počátku sice posílily asi o 40 procent, prošly si však vývojem jako na houpačce. Poté co vakcína Comirnaty byla koncem loňského roku schválena pro dospělou populaci, akcie Pfizeru vyskočily o pětinu. Poté však oslabovaly na nižší úrovně než před schválením vakcíny regulátory. * Druhý cenový skok nastal během léta po schválení vakcíny po očkování teenagerů. Na přelomu srpna a září ovšem opět nastal propad. Zhruba od poloviny října akcie Pfizeru nabraly znovu vítr do plachet poté, co vakcíně Comirnaty dal FDA zelenou pro očkování dětí od pěti let. *

*

Podle analytiků oslovených portálem Yahoo! Finance je nyní příhodná doba pro nákup těchto akcií 11 z 22 odborníků vydalo doporučení „koupit“, jeden „rozhodně koupit“, 9 doporučuje „držet“ a jeden radí akcie Pfizeru „prodat“. Analytici oslovení americkou stanicí CNN pak většinově doporučují „držet“ (15 z 21), pět radí „koupit“ a jeden „snižovat podíl v portfoliu“, nikdo nedoporučuje „prodat“. Mediánová cílová cena činí 46,50 dolaru, akcie Pfizeru se aktuálně obchodují za necelých 50 dolarů.

Autorem je halvní analytilk společnosti CapitalPanda Jozo Perič

*minulá výkonost není zárukou budoucích výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnuje rizika a další nejistoty, které lze obtížně předvídat.Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v potenciálních prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít