Ekonomika

Současný dopad krize na ceny elektřiny a plynu v EU

Již v předválečném období se v Evropě zhoršila energetická situace, což vedlo ke zdražení elektřiny, potravin a zásobování pro jednotlivce i podniky. Dnešním světem, respektive Evropou, otřásá válka a stále vyšší ceny spojené s obavami, že konflikt povede k narušení dodávek energie. Evropský region je postižen mnohem více než USA, protože je silně energeticky závislý na Rusku.

V roce 2021 Evropská unie dovezla z Ruska 155 miliard metrů krychlových zemního plynu, což představuje přibližně 45 % dovozu plynu do EU a téměř 40 % celkové spotřeby plynu.

Objem dovozu plynu do EÚ. (Zdroj: www.iea.org)

Současná situace u klíčového dodavatele – Ruska

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že ruské dodávky jsou v současné době nezbytné pro energetickou bezpečnost Evropy. Podle všeho je to pro EU skutečně zásadní otázka. V současné době je situace taková, že dodávky plynu, uhlí a ropy byly vyňaty ze sankcí, které se západní země rozhodly uvalit na Rusko. EU si vytvořila energetickou závislost na Rusku a podle německé spolkové kancléřky se region bez dodávek z Ruska neobejde. Probíhající konflikt již zvýšil ceny energií na rekordní úroveň a v EU se hovoří o hluboké energetické a hospodářské krizi.

Uvalení sankcí na dovoz energetických surovin z Ruska by bylo problémem téměř pro všechny evropské země. V Německu by se to mohlo týkat až více než 2/3 německých průmyslových podniků. Rostoucí ceny jsou obrovskou zátěží a podle průzkumu Německého hospodářského institutu (IW), který byl proveden v prvním týdnu války mezi 200 podniky, 62 % z nich očekává, že se náklady v důsledku vyšších cen energií výrazně zvýší.

Dramatický nárůst cen

Další zemí, která silně pocítila nárůst cen energetických komodit, je Itálie. Jejich ocelárny musely odstavit elektrické pece a rybáři zůstávají v přístavech kvůli obrovskému nárůstu cen ropy. Itálie je v současnosti závislá na ruském zemním plynu a za posledních 10 let se jeho dovoz zvýšil z 27 % na 43 %. Přibližně 40 % elektřiny se vyrábí ze zemního plynu, který pochází převážně z Ruska.

Velká Británie má smělé plány a vzhledem k dnešní situaci plánuje do konce letošního roku přestat dovážet ropu a plyn z Ruska. Premiér země prohlásil, že je třeba zvýšit výrobu větrné energie a investovat do obnovitelných zdrojů energie. V roce 2021 Spojené království dovezlo z Ruska ropu v hodnotě 4 miliard liber.

Správnou cestou pro evropské země je diverzifikace zdrojů a investice do zelené energie. Dnes se hovoří o špatných rozhodnutích států „po Krymu“. Tehdy jsme si měli uvědomit naši závislost na Rusku, na které se Putin také spoléhal, když napadl Ukrajinu.

Autorkou Lucía Žárská, hlavní analytička společnosti ProfitLevel

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít