EkonomikaInformační technologie

Výsledky čínských společností se zhoršily

Obavy ze sbližování Číny s Ruskem rostou a investoři se obávají možné izolace od světové ekonomiky. Dalším negativním faktorem je rostoucí počet důkazů, že varianta Omicron je hnacím motorem opakující se epidemie COVID-19 v Číně. Hrozba přísných omezení vyvolala u investorů obavy z negativního dopadu na ekonomiku, výdaje a problémy dodavatelského řetězce. Všechny tyto aspekty ovlivňují výsledky nejdůležitějších čínských společností a my o nich dnes budeme hovořit podrobněji.

Zpomalující se hospodářský růst v Číně

Rozhodujícím faktorem růstu čínské ekonomiky bude rozvoj technologické soběstačnosti a zelené revoluce, jako jsou polovodiče, elektromobily a obnovitelné zdroje energie, které můžeme označit za méně náchylné k regulačním rizikům. Národní hospodářství Číny vzrostlo ve druhém čtvrtletí meziročně pouze o 0,4 %. Investiční banky by také mohly zmírnit své prognózy růstu druhé největší světové ekonomiky.

Zasažené čínské společnosti

Výše uvedená rizika ve skutečnosti mění podmínky a následně i výsledky významných hráčů na trhu. Jednou z nich je například technologická společnost JD, která čelí nepříznivým dopadům čínských blokád v důsledku šíření koronaviru. Kromě toho čelí společnost dalším výzvám, protože Čína má pro technologické společnosti poměrně přísné předpisy. 

Ve druhém čtvrtletí zaznamenala nejpomalejší meziroční růst tržeb v historii. Jedním z opatření, které by mohlo společnosti pomoci, je snížení marketingových a dalších výdajů za čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Přesto se společnost JD chlubí tím, že překonala odhady Wall Street ohledně čtvrtletních tržeb, protože pandemická omezení v Číně podpořila online nakupování. Příjmy za druhé čtvrtletí dosáhly 39,07 miliardy dolarů. USD.

Výsledky akcií JD.com Inc Adr za posledních 5 let. Zdroj: investing.com

Další významnou čínskou společností je konglomerát Alibaba, který má dlouhodobě problémy s čínskou vládou. Regulační orgány od roku 2021 tvrdě zasahují proti čínským technologickým gigantům, zejména proti společnostem Alibaba a Ant Group. Pekingu brání dominance společností v online sektoru. Společnost Alibaba se ve snaze snížit výdaje rozhodla propustit zaměstnance. Během června 2022 dostalo výpověď přibližně 9 241 zaměstnanců, čímž se celkový počet zaměstnanců společnosti snížil na 245 700. V posledním čtvrtletí jsme mohli zaznamenat zhruba 50procentní pokles čistého zisku na 3,4 miliardy. USD.

Výsledky akcií Alibaba Group Holdings Ltd ADR za posledních 5 let. Zdroj: investing.com

Autorem článku je Lucia Žarská, Profitlevel

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít