Ekonomika

Zažíváme zlaté časy na trhu s komoditami? Někteří ano, pro některé je budoucnost nejasná

Dočkají se komodity v nadcházejících měsících dalšího oživení a měli by je investoři navzdory rekordním cenám zařadit do svých portfolií? Samozřejmě ne každá investice do komodity se musí vyplatit. Faktory ovlivňující růst nebo pokles se v jednotlivých odvětvích rovněž liší.

Investice do „zelených kovů“

Zajímavým trendem mohou být tzv. „zelené kovy“ používané při výrobě elektromobilů. Jedná se především o kovy, jako je měď, nikl, stříbro, hliník a platina. Jejich růst je podporován snahou mnoha zemí o zlepšení životního prostředí, a tedy i zavedením emisních kvót, což vede země k investicím a výrobě čistší energie a elektromobilů. Vzestupnou technologickou aktivitu by mohla podpořit zejména měď, která se používá v nejnovějších inovacích založených na technologii 5G, a tento kov je také nezbytnou součástí elektromobilů.

Výkonnost Futures na měď za posledních 5 let. (Zdroj: www.investing.com)*

Zlato jako bezpečný přístav

Čím větší je nejistota na trhu, tím spíše investory láká relativně bezpečná investice do zlata. V poslední době jsme svědky řady faktorů, které podporují růst této komodity. Chuť riskovat poklesla těsně před zveřejněním údajů o inflaci v USA, které by mohly podpořit agresivní politiku Fedu. Důležitým faktorem je současná válka na Ukrajině a sankce proti Rusku. Mohli bychom být svědky napětí na trhu a potenciální další blokace ruského energetického sektoru, pokud by EU realizovala plány na uvalení ropného embarga na Rusko. V nadcházejících týdnech bude rozhodující, jak se Rusko zachová, respektive jaká bude jeho ochota jednat s Ukrajinou či ukončit vojenský konflikt. [1]

Výkonnost zlata za posledních 5 let. (Zdroj: www.tradingeconomics.com)*

Zemědělské komodity

Nejsledovanějšími komoditami v zemědělském sektoru jsou v současnosti pšenice, kukuřice a káva. Nepříznivá situace na Ukrajině má zřetelný dopad i zde, neboť tato země je významným dodavatelem prvních dvou komodit. Na druhou stranu se zvyšují ceny pohonných hmot a hnojiv, které tlačí ceny nahoru. Situace se v nadcházejícím období pravděpodobně nezmění, pokud na Ukrajině nedojde k rychlému obratu k lepšímu. [2]

Covid ještě neřekl poslední slovo

Nejnovější ceny ropy jsou ovlivněny pandemickou situací v Číně. Tato země je největším světovým dovozcem ropy a Šanghaj spotřebuje přibližně 4 % ropy. Obavy z uzavření trhu vedly k poklesu ceny ropy na nejnižší úroveň od února. Mezinárodní referenční cena ropy Brent klesla pod 100 USD. * I takové výkyvy však představují dobrou investiční příležitost pro investory, kteří právě čekají na korekci.

Výkonnost futures na ropu Brent za posledních 5 let. (Zdroj: www.investing.com)*

Autorkou Lucía Žárská, hlavní analytička společnosti ProfitLevel

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

[1,2] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít