Ostatní

Lionel Messi v Paříži: Majitelé klubu udělali za poslední 4 roky hattrick v HR

Francouzský klub Paris Saint-Germain zlákal do svých řad jednoho z nejlepších hráčů na světě. Už v prvních dnech jim skokově vzrostla sledovanost na sociálních sítích i počet prodaných dresů. Majitelé takto „skoupili“ již několikátou superstar a jiné kluby je proto osočují z „predátorství

Lionel Messi. Nejlepší střelec španělské ligy a majitel řady trofejí s bilancí přes 700 gólů ve sportovní kariéře. Jméno tohoto Argentince bylo vždy spojeno s FC Barcelona, kde působil přes 20 let. Nyní přesedlal do klubu Paris Saint-Germain. Není ale jediný. Za posledních několik let se majitelům povedl hattrick nejlepších talentů.

Nový talent v klubu

Lionel Messi je šestinásobný držitel ceny Zlatý Míč a Zlaté kopačky, za Barcelonu vlastní celkem 34 klubových trofejí a 10 titulů španělského ligového mistra. Bez větších pochyb ho lze označit jako jednoho z nejlepších fotbalistů na světě, mj. loni v prosinci překonal brazilskou legendu Pelého s nejvíce góly za jeden klub.

Jméno této argentinské hvězdy bylo vždy neodmyslitelně spojeno s Barcelonou, stejně jako je např. Socha svobody spojena s New Yorkem. O to více mnohé fanoušky překvapilo oznámení klubu, že Messi bude končit kvůli finančním překážkám. Katalánský celek si hráče nemohl dovolit především kvůli svým vysokým dluhům (1,2 mld. eur).

Okamžitě se začalo spekulovat, kam argentinský talent zamíří, v úvahu připadalo hned několik klubů. Úspěšný hráč nakonec vsadil na Parris Saint-Germain (PSG), kde podepsal smlouvu na 2 roky s astronomickým platem 35 mil. euro. Peníze se však zřejmě vyplatí. Efekt Messi“ začal zabírat hned při příletu, kde fotbalového kouzelníka vítali desítky tisíc fanoušků klubu. Za pouhých 24 hodin zaznamenal instagramový účet PSG nárůst o 4,5 milionu fanoušků a během podobného časového období prodal pařížský klub více, než 832 tisíc dresů s číslem 30, které bude na zádech jeho nový klenot nosit. A to Messi zatím nestihl ani jeden výkop.

Získání argentinského talenta však není ze strany PSG náhoda, jedná se o součást dlouhodobé strategie financované z bohatých zdrojů jeho katarských majitelů. Arabští princové vytvářejí „pohádkový tým“ a Messi je za poslední 4 roky jejich hattrickem.

Hattrick klubu

V roce 2017 skoupil francouzský klub brazilskou hvězdu Neymara – taktéž z FC Barcelona – za neuvěřitelných 222 milionů eur. Jedná se jednoznačně o nejvyšší částku zaplacenou za fotbalistu. Neymar – mj. dvakrát fotbalista roku Jižní Ameriky – je považován za jednoho z nejtalentovanějších hráčů a za Paříž stihl dát již 54 gólů.

O rok později následoval Kiljan Mbappé z FC Monako za 180 milionů eur. Mbappé dosáhl dvakrát titulu Francouzský fotbalista roku a několikrát byl Nejlepším fotbalistou FIFA i UEFA. Za Paříž dal od té doby okolo 150 gólů.

Ostatní evropské kluby již začínají na PSG žárlit. UEFA dříve dokonce vyšetřovala Pařížský celek za porušení finančních pravidel Fair Play (kluby nesmějí vynakládat za přestupy větší částky, než jaké vydělají), ale Francouzi arbitráž nakonec ustáli. Bude proto zajímavé sledovat, jestli se „supertým“ dále rozroste.

Autor je hlavním analytikem magazínu Forexmag.cz 

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít