Zahrada a bydlení

Největší chyby lidí, kteří prodávají nemovitost na vlastní pěst

Rozhodnutí padlo, zkusím prodat svou nemovitost sám, nebudu přeci platit provizi realitce! Na co se zaměřit, na co si dát největší pozor? Jak nenaletět a jak z prodeje vytěžit maximum?

Kolik si za nemovitost mohu reálně říci?

Pokud se rozhodnete prodávat nemovitost, první co budete řešit je určení správné nabídkové ceny. Určení správné nabídkové ceny je alfou a omegou každého prodeje, a když tento bod podceníte, velmi výrazně se to projeví na Vaší spokojenosti po provedení celé zakázky. Existují různé postupy, jak nabídkovou cenu určit, je jen na Vás, jak moc se tím budete zabývat.

Extrém opačný – proč cenu zbytečně snižovat?

Jedna stránka věci je určit nabídkovou cenu moc vysoko, několik měsíců čekat, co se bude dít a nakonec díky tomu prodělat nemalé peníze. Druhou stránkou je poskytnutí slevy zájemcům. Připravte se na to, že téměř každý zájemce se pokusí získat slevu z Vámi určené ceny. Pokud jste dobrý obchodník, máte určitě náskok, doporučuji se však na tuto situaci připravit a vědět, jaké jsou Vaše mantinely.

Citová vazba k nemovitosti – oprostěte se.

Přijde k Vám na prohlídku zájemce a začne si stěžovat: „Tady je ale temno, nějak divně to tady páchne, na zdi jsou praskliny,..“ Vy jste v nemovitosti mnoho let bydleli, prožili zde krásnou část svého života a teď přijde nějaký obejda a začne ji hanit, jak se v tu chvíli zachováte je už jen na Vás. Jediné, o co zájemci jde, je určitá, mnohdy jen symbolická, sleva z kupní ceny a svou reakcí buď obchod zrealizujete, nebo definitivně zakopete.

Rizikový „zájemce“ – nepouštějte si domů zloděje!

Uvědomili jste si, že prohlídka nemovitosti je nejjednodušším způsobem, jak si nemovitost otipovat a následně vykrást? Nenechte Váš majetek obhlížet někým, kdo může být potenciálně nebezpečný.

Daňový řád, nedělejte si ze státu nepřítele.

Další nutností jsou daňové povinnosti vůči státu. Než začnete s jakoukoli transakcí, nejprve si zjistěte, jaké daně jste povinni přiznat, a jaké povinnosti se Vás týkají. Udělat si ze státu nepřítele, se nevyplácí.

Kde inzerovat?

Inzerujete svou nemovitost na internetu? Zjistěte si nejdříve, které inzertní portály opravdu fungují a kam se Vám nevyplatí inzerát ani vystavit. Mnoho lidí si myslí, že vystaví svůj inzerát na nějaký bezplatný server a zájemci se jen pohrnou. Opak je pravdou, jediní kdo následně volají, jsou houfy realitních makléřů. Pamatujte, že co je zadarmo, to většinou moc nefunguje.

Financování kupujícího, máte kupujícího zajištěného?

Máte po úspěšné prohlídce, zájemce říká, že o nemovitost má zájem a ať mu ji rezervujete. Máte ale ošetřeno také to, že na to zájemce nemusí mít peníze? Je vhodné mít zajištění pro případ, kdy nemovitost třeba několik týdnů pro zájemce rezervujete, odpadají Vám další případní zájemci a ve výsledku nedostane kupující hypotéku a Vy jste nahraní.

Jak má vypadat správný inzerát?

Velká většina lidí prodává nemovitost jednou za život a je tedy jasné, že nemá zkušenosti se správným vzezřením inzerátu. Prodávat nemovitost není to samé jako prodávat starý batoh na aukru, ač si to mnozí myslí. Nastudujte si, jak má vypadat správně napsaný inzerát, jaké parametry mají splňovat fotografie. Inzerát je to první, co má kupujícího zaujmout a jestli jeho zpracování nestojí za nic, nepočítejte, že za nemovitost dostanete slušný zisk.

Jak na právní servis?

Mnoho lidí si myslí, že smlouvy spojené s prodejem/nákupem nemovitosti se dají jednoduše stáhnout na internetu, pozmění se jen vstupní data a je hotovo. I to je jeden ze způsobů, jak na to, dělají to tak buď podvodníci, nebo blázni, kteří se nebojí, že smlouva bude třeba neplatná. Při prodeji nemovitosti jde většinou o nemalé peníze a tak byste se k tomu měli také postavit a zbytečně neriskovat. Pokud nejste právník, nějakého schopného, s realitními zkušenostmi, si najměte a nechte si ve Všech právních otázkách poradit, zamezíte všem problémům.

Je Vaše nemovitost bezproblémová?

Tímto není úplně myšleno, jestli máte, nebo nemáte na zdi prasklinu. Jde spíše o to, mít zjištěno, případně ošetřeno, zda na nemovitosti neváznou jakákoliv zástavní práva, věcná břemena, exekuce a podobné nepříjemnosti, které by mohli výsledný prodej pořádně zkomplikovat.

Jste připraveni strávit prodejem hodně času?

Všem zmíněným činnostem je potřeba věnovat dostatečné množství času. Inzerce, přepisy energií, právní zajištění, prohlídky, daňové přiznání, všechno zabírá množství času a na to musíte být připraveni.

www.jakubzizka.cz

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít