EkonomikaInformační technologie

Kam investovat v rámci automobilového průmyslu?

Nejvýznamnější výrobci automobilů čelí již delší dobu několika překážkám. Kromě toho, že musí dnes začít s produkcí eco-friendly produktů, tak jejich procesy zatěžuje zejména nedostatek komponentů potřebných pro výrobu, vysoká inflace a omezení související s pandemií koronaviru.

Není jednoduché udržet si pozitivní růstový trend, nicméně předpokládáme, že v roce 2022 by hodnota tohoto segmentu na základě tržeb mohla být až 2,9 bilionu USD. Do konce roku 2022 by mohl globální automobilový průmysl narůst o více než 3 %.[1] Pojďme se tedy podívat na tituly, které ohlásily zajímavé novinky za poslední období a vyplatí se u nich zvážit možnost investování.

Ford Motor

Automobilka přináší nově na trh nový model F-150 Raptor R, tedy vysoce výkonný terénní pickup. Jeho cena bude začínat na 109 145 USD a jeho výroba začne na podzim v závodě Ford Dearborn Truck Plant v Michiganu. Akcie společnosti stouply o téměř 2 % po představení nového modelu. *

Výkonnost akcií společnosti Ford Motor Company za posledních 5 let. (Zdroj: Investing)

Volvo

Švédská automobilka vykázala za poslední období vyšší než očekávaný nárůst zisku. Způsobila to silná poptávka po jejích nákladních vozidlech, na druhé straně musí společnost řešit i závažné problémy. Firmu stále ovlivňuje celosvětový nedostatek polovodičů, stejně tak málo přepravních kapacit, vysoké náklady na materiál, vojenský konflikt a propouštění zaměstnanců v Rusku. Upravený provozní zisk výrobce nákladních vozidel, stavebních strojů, autobusů a motorů vzrostl na 13,75 miliardy švédských korun (1,3 mld. USD) z 9,73 mld. korun před rokem, čímž překonal 12,17 miliard korun, které viděli analytici v průzkumu Refinitiv.

Výkonnost akcií společnosti Volvo, AB ser. B za posledních 5 let. (Zdroj: Investing)

Toyota Motor Corporation a Nissan Motor Co.

Další dva významní hráči, které byste měli zvážit při výběru možné investice. Přestože Toyota oznámila pokles objemu prodeje v červnu v USA a také musí bojovat s nedostatkem zásob, tak se jí podařilo úspěšně představit nové produkty, bateriový elektromobil Toyota bZ4X a hybridní model Tundra. Do budoucna mohou její zákazníci očekávat další produkty, které by mohly přijít na trh do konce roku 2022. Akcie od společnosti Nissan také poutají pozornost. Ta nově v Japonsku představila nový elektromobil Nissan Sakura. Je to první bateriový elektromobil, jehož cena je více než příznivá a začíná na 14 000 USD. Investičních příležitostí v rámci automobilového průmyslu je více, konečná volba záleží už jen na preferencích investora.

Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, která mohou být nepřesná, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které lze obtížně předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít