Informační technologie

Německo nevyřadí Huawei z 5G tendru. Dodavatelé ze všech zemí původu budou mít ve výběrovém řízení rovné podmínky, ujišťuje kabinet kancléřky Merkelové

Zakazovat dodavatele technologií na základě politického nátlaku téměř jistě nebude případ Německa. O tom, které technologie budou využity pro výstavbu 5G sítí, bude na základě bezpečnostního katalogu s jasně specifikovanými kritérii rozhodovat německá obdoba NÚKIBu, Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI), jak uvádí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odkazem na vládní zdroje. Současná předsednická země EU tak v souladu se svou propagací digitální suverenity nastavila precedent pro jednání evropských zemí o 5G.

Stejné podmínky budou na území Německa platit pro všechny dodavatele nezávisle na zemi původu. Pouze pokud Úřad spolkového kancléře, Úřad pro zahraniční věci, Ministerstvo vnitra a Ministerstvo průmyslu společně vyjádří obavy, teprve poté bude možné dodavatele technologií navzdory splněné bezpečnostní prověrce vyloučit. V případě Huawei je tak vyloučení téměř nemožné, jelikož se Ministerstvo průmyslu, stejně tak jako Úřad spolkového kancléře již v minulosti ostře vyjádřili proti zákazu technologií od čínské společnosti.

Německé ministerstvo vnitra se po červencovém rozhodnutí britského premiéra Borise Johnsona odříznout Huawei od možnosti podílet se na výstavbě britských 5G sítí vyjádřilo, že Johnsonův postup na přístupu Německa k Huawei nic nemění, jak informovala agentura Reuters. Naopak již v té době mluvčí ministerstva uvedl, že budou rozšířeny bezpečnostní požadavky kladené na dodavatele technologií. Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur též neshledal důvody, proč by při současných preventivních opatřeních měl být Huawei z budování 5G infrastruktury vyloučen.

Budeme následovat?

Sítě páté generace jsou jedním z hlavních témat současné návštěvy ministra zahraničí USA Mika Pompea v České republice, po které postupně zamíří do Slovinska, Polska a Rakouska. Vlády, se kterými bude Pompeo v rámci své návštěvy jednat, se zatím oficiálně nevyjádřily, zda-li dají čínské firmě Huawei možnost podílet se na budování infrastruktury 5G. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledním tažení předvolebního boje stále intenzivněji prosazuje svou politiku ke snížení čínského vlivu ve spojeneckých zemích, přístup Německa, které se začátkem července ujalo předsednictví v Radě EU, by však mohl mnohé změnit.

Po jednotném postupu evropských států v případě 5G sítí už loni v březnu na zasedání Evropské rady volal premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, přičemž vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z hnutí ANO potvrdil stejný záměr svým úterním výstupem v pořadu ČT Události, komentáře. Dle Havlíčka by unie „měla k 5G a kyberbezpečnosti přistupovat stejně, neměla by jedna země něco odmítat a jiná povolovat.“ Zároveň by Česká republika měla každého potencionálního dodavatele prověřit s ohledem na kyberbezpečnost v rámci celku, což by mělo být ukotveno v Zákoně o kyberbezpečnosti. Zda-li bude česká vláda v jednání o dodavatelích technologií 5G postupovat dle Německého příkladu či stane vedle Británie a USA uvidíme pravděpodobně během následujících dní.

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít