Informační technologie

Švédsko pozastavilo aukci 5G kmitočtů kvůli rozhodnutí soudu ve prospěch Huawei

Švédský poštovní a telekomunikační regulační úřad (PTS) v pondělí zastavil aukci rádiových kmitočtů pro budování sítě 5G poté, co soud odložil vykonatelnost říjnového rozhodnutí úřadu o vyloučení čínské společnosti Huawei ze švédské 5G infrastruktury. Huawei má právo se bránit, řekl švédský soud, který tak dal za pravdu společnosti a pozastavil účinky rozhodnutí švédského regulátora o jejím vyloučení. Ve svém rozhodnutí soud uvedl, že nelze krátit práva jakékoliv společnosti bez řádného procesu. Informace přinesla zpravodajská agentura Reuters

Švédsko minulý měsíc podobně jako již dříve Velká Británie přistoupilo k rozhodnutí o zákazu technologií společnosti Huawei v rámci svých sítí 5G. Zároveň požádalo všechny účastníky aukce rádiových kmitočtů, aby do 1. ledna 2025 odstranily ze svých sítí veškeré komponenty Huawei. Rozhodnutí padlo na základě konzultací se švédskou armádou a bezpečnostní službou.

Čínský technologický gigant proti rozhodnutí podal minulý týden žalobu a soud prozatím v pondělí rozhodl v jeho prospěch. Některé výňatky rozhodnutí PTS o vyloučení společnosti nemají až do rozhodnutí ve věci samé právní účinky, uvedl stockholmský správní soud.

Společnost Huawei v současné chvíli čeká na konstruktivní dialog se švédskými úřady a zatím se zdržuje právních kroků, uvedl pro agenturu Reuters Kenneth Fredriksen, viceprezident společnosti Huawei pro střední a východní Evropu a severský region. „Jsme ochotni plně spolupracovat ve věci jakýchkoliv budoucích požadavků na dodavatele 5G technologií, které by nám umožnily stát se certifikovaným dodavatelem,“ prohlásil Fredriksen.

Na základě rozhodnutí regulátora PTS o odstranění technologií Huawei a ZTE z infrastruktury všech účastníků měly z aukce, jejíž start byl naplánován na tento týden, dle předpokladů těžit zejména společnosti Nokia a Ericsson. Nové rozhodnutí švédského soudu má však za následek odložení celé 5G aukce ve Švédsku.

„Rozhodnutí o tom, že technologie Huawei mohou v infrastruktuře zůstat, znamená, že podmínky týkající se mimo jiné používání produktů od společnosti Huawei až do odvolání nemají během pokračujícího projednávání případu správním soudem účinky,“ uvedl v soudním prohlášení vrchní soudce Johan Lundmark.

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít