CestováníSport a volný čas

K moři na poslední chvíli? Ve většině případů si připlatíte,
cestovní kanceláře zdražily v průměru o 10 %

Kdo si letní dovolenou pořídil s dostatečným předstihem, ušetřil nemalé peníze v porovnání s výběrem pobytu na posledních chvíli. Hoteliéři a cestovní kanceláře zjevně využívají obrovského zájmu ze strany turistů, u nichž se na jedné straně projevuje touha po dvouleté koronavirové pauze užít si dovolenou prakticky bez omezení.

Na straně druhé může působit stále zrychlující inflace, díky níž se lidé ještě snaží využít poslední příležitosti ke strávení relativně levné dovolené u moře. Výsledkem je v průměru zdražení za dva měsíce o 10%.

Na základě on-line rezervačních systémů největších německých cestovních kanceláří (TUI Deuschland, DER Touristik, FTI) vytvořil broker CapitalPanda cenovou mapu složenou ze 13 evropských letních turistických destinací, které se těší největší oblibě návštěvníků.

Výsledky srovnání

Tentokrát se analytici zaměřili na srovnání cen pobytů nabízených jako Last minute a Last moment  v termínu od 24. července do konce srpna s katalogovými cenami z května 2022. Ceny jsou výsledkem váženého průměrování a při výběru konkrétní nabídky se samozřejmě mohou od průměru lišit.

Zatímco v květnové cenové mapě analytici zjistili, že nejlevnější zájezdy jsou do oblíbených řeckých a tureckých destinací, v aktuálním porovnání cen Last minute a Last moment se u stejných destinací  právě tyto levnější jeví jako nadprůměrně zdražující. Destinace, které v průměru zlevnili, jsou spíše výjimkou a týkají se jen kategorie pětihvězdičkových hotelů (viz tabulka níže).

Cenová politika letovisek do značné míry souvisí s ekonomickou kondicí daných zemí. Řecko se stále vzpamatovává z dluhové krize, Španělsko tradičně trápí vysoká míra nezaměstnanosti, která byla zesílená právě dopadem pandemie koronaviru, Turecko pro změnu bojuje se závratnou inflací, která se již vyšplhala nad 70 procent v meziročním srovnání.

S výjimkou Chorvatska a Turecka se všechny vybrané destinace nachází na území eurozóny. Znamená to tedy, že ceny dovolených v Chorvatsku a Turecku mohou podléhat kursovým výkyvům lokálních měn právě vůči euru. Nicméně porovnání květen vs. červenec 2022 neprokázalo, že by se situace v cenách dovolených vyvíjela v eurozóně a mimo ni zásadně jinak.

Kontakt: Info@capitalpanda.com

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít