Sport a volný čas

Řepa stříbrný v Záboří, Klabouch bronzový v Lidicích. Cyklisté Topforex Lapierre zažili úspěšný víkend

Tento víkend po dlouhém čekání odstartoval Český pohár. Sobotní závod v Záboří u Blatné byl také etapou 55. ročníku závodu Lidice 2020, v neděli pak následovala jeho druhá část. Cyklisté Topforex Lapierre se dokázali prosadit oba dny, když v Záboří obsadil Vojta Řepa druhé místo v kategorii do 23 let a v nedělním závodě si pro bronz dojel Petr Klabouch. Navíc, v celkové klasifikaci závodu Lidice 2020 se stal Vojtěch Řepa nejlepším Čechem. Druhá skupina týmu odjela do Polska, kde se účastnila etapového závodu Dookola Mazowsza.

Sobotní, 156 km dlouhý závod, byl nabitý konkurencí, kromě českých zástupců startovaly týmy z Rakouska i Německa. V náročném závodě čekalo cyklisty Topforex Lapierre 13 okruhů. Nováček týmu František Honsa si dokázal díky vysokému tempu vypracovat až pětiminutový náskok na peloton. S přibližujícím se závěrem závodu ho začala stíhat 11tičlenná skupina a vedení Topforex Lapierre určilo taktiku, aby se závodník nechal svými pronásledovateli, mezi kterými byl i jeho týmový kolega Vojtěch Řepa, dojet. Ten se následně pokusil o únik, a i když neúspěšně, v heroickém závěru vybojoval druhé místo.

Po prvním závodě Škoda Cupu 2020 – Českého poháru tak oblékl zelený dres pro vedoucího závodníka vítěz Vojtěch Sedláček, červený pro nejlepšího do 23 let Vojtěch Řepa a bílý pro nejlepšího nováčka Mathias Vacek. Následovat bude závod 30. srpna v Ostravě a do něj Topforex Lapierre nastoupí v roli lídra v kategorii týmů.

Nedělní závod v Lidicích se jel na tříkilometrovém okruhu a během 33 kol cyklisté překonali 1200 výškových metrů. Na start tradičního klání se dostavila skoro stejná sestava cyklistů jako do sobotního závodu v Záboří. Petr Klabouch se v závěru závodu snažil držet budoucího vítěze Adama Ťoupalíka, ale před cílovou rovinkou bylo zákeřné stoupání, které rozhodlo o pořadí. Mladí cyklisté Topforex Lapierre potvrdili formu, a kromě bronzu Petra Klaboucha se mohl slavit i triumf Vojty Řepy jakožto nejlepšího českého závodníka v celkové klasifikaci za Timonem Lodererem (Hrinkow) a Martinem Gluthem (Maloja Pushbikers MTB).

Pětice Foltán, Petruš, Blaško, Gajdula a Habermann měla v plánu účast na etapovém závodě Dookola Mazowsza, kategorie 2.2, a nedělní Puchar MON, závod kategorie 1.2 UCI. Tři náročné etapy 63. ročníku české mladíky prověřily a nejlépe se dařilo Adamu Foltánovi, který obsadil v celkovém pořadí konečné 34. místo.

„Cílem naší účasti bylo najet kvalitní závodní kilometry a pokusit se o nějaký dílčí úspěch. Nepodařilo se, nebylo k tomu ale ani moc prostoru. Zítra ještě pokračujeme na Puchar MON, což je jednorázovka a opět na obdobné trati, tzn. okruhy a rovina. V posledních letech tu do cíle dojížděla méně početná skupina a my bychom rádi, pokud k tomu dojde, v takové skupině měli zastoupení. Z menší skupiny bychom pak měli větší šanci na nějaký zajímavý výsledek v podobě zisku UCI bodů,“ dodal k účasti sportovní ředitel týmu Topforex Lapierre Petr Kaltofen.

V neděli čekal závodníky rovinatý závod a na start šli s úkolem být aktivní po celou dobu závodu, což se jim dařilo, a mladí cyklisté byli v každé skupině, která se pokusila o únik. Richard Habermann se dostal do skupiny devíti závodníků zhruba v půlce závodu, a když je začal peloton stahovat, ještě se pokusil zůstat v čele, ale tým CCC nenechal nic náhodě a atak s přehledem zlikvidoval. Silná osmička závodníků z pelotonu, v níž nechyběl ani Jiří Petruš v roli tahouna, si ještě 10 km do cíle držela náskok 35 vteřin až do posledního městského kola, kdy tým CCC společně s německou reprezentaci náskok stáhl.

„Dnes to byl výjimečný výkon a příslib do další části sezóny. Cely tým dnes pracoval na výbornou,“ uzavřel náročný závodní víkend Kaltofen.