Ekonomika

Německo vydá první „zelený dluhopis“ v druhé půlce roku 2020

Německo uvede svůj první zelený dluhopis s emisí v milionech eur v druhé půlce budoucího roku, aby využilo prosperující trh s udržitelnými financemi.

Německá spolková vláda má v úmyslu podporovat rozvoj udržitelných finančních trhů, a zvláště segmentu ekologického trhu vydáváním zelených cenných papírů v Německu.

„Zelený dluhopis“, který je součástí vládního úsilí o překlenutí splatného dluhu, bude navržen ve formě tzv. Zelených dvojitých dluhopisů.

To znamená, že vláda vydá „zelené dluhopisy“ se stejnou splatností a kupónem jako tradiční cenné papíry. Zelená dvojitá obligace nahradí část objemu aukcí konvenčních dvojitých dluhopisů.

V souladu se zavedenými zásadami zelených dluhopisů budou výnosy z vládních cenných papírů Německa úplně alokované na už existující výdaje s pozitivním ekologickým udržitelným účinkem.

Tento krok navazuje na dohodu, kterou dosáhly členské státy Evropské unie začátkem prosince o novém souboru pravidel upravující, které finanční produkty je možné označovat jako zelené a udržitelné.

Podle této dohody budou muset všechny finanční produkty, které tvrdí, že jsou ekologické anebo udržitelné, přesně uvádět, jaká část jejich investic je šetrná k životnímu prostředí.

Německá vláda celkově plánuje v roce 2020 půjčit víc peněz než v tomto roce.

Kromě dluhu spojeného s inflací plánuje agentura v budoucím roce vydat dluh ve výšce 210 miliard eur (231 miliard dolarů). V porovnáním s letošním rokem to bylo 196 miliard eur.

Agentura také plánuje vydat 148 miliard eur do dlouhodobějších nástrojů nominálního kapitálového trhu a 62 miliard eur do nástrojů peněžního trhu. Taktéž má v plánu emitovat 6 až 8 miliard eur do cenných papírů spojených s inflací.

Agentura musí převzít víc dluhů i přes očekávaný přebytek rozpočtu, protože musí splatit starý dluh, na který vláda nemá dostatek prostředků z běžných příjmů.

To znamená, že aukční kalendář je v souladu s rozpočtovou politikou kancléřky Angely Merkelové nevytvářet nový dluh, což je fiskální cíl známý jako černá nula.

Martin Kryštoff, CFDWorld

Štítky
Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkontrolovat
Zavřít
Back to top button
Zavřít