Informační technologie

Je digitální suverenita Česka v ohrožení?

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo zítra zahájí svou návštěvu České republiky. S premiérem Andrejem Babišem bude probírat mimo jiné kybernetickou bezpečnost i budování sítí páté generace na českém území. USA dlouhodobě varují před produkty čínských společností a rostoucím čínským vlivem ve střední Evropě, plíživě tak ale narušují digitální suverenitu jednotlivých zemí. Své obavy nyní vyjádřila i mezinárodní nezisková organizace Internet Society (ISOC), jíž citoval deník Lupa

Společnost ve svém veřejném prohlášení neskrývá velké zklamání. „Spojené státy jako země, která zajistila počátky rozvoje internetu, nyní zvažují zavedení pravidel, které by jej roztříštily na kousky. Je to součást většího a znepokojivého trendu, kdy vlády přímo zasahují do internetu, a to kvůli krátkodobým politickým cílům bez zvážení dlouhodobých škod,” stojí hned v úvodu. 

Internet Society reaguje především na novou iniciativu Clean Networks, neboli „čisté sítě“, kterou Pompeo představil již v dubnu a začátkem srpna ji administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa rozšířila o další oblasti. Program sloužící dle vlády USA k ochraně soukromí amerických občanů a nejcitlivějších informací amerických společností před agresivními útoky nekalých aktérů, konkrétně Čínské lidové republiky, má zabránit Komunistické straně Číny před vpádem do soukromí a bezpečnosti Američanů. ISOC však za programem vidí ohrožení samého základu internetu, který je společně tvořenou globální sítí bez centrální autority. Právě tato architektura zajistila dle slov ISOC internetu světový úspěch a právě toto uspořádání je nyní ohroženo. 

Inspirace Německem

„To, že má vláda diktovat, jak se budou sítě propojovat s ohledem na politická, spíše než na technická kritéria, je v rozporu se samotnou myšlenkou internetu. Takové zásahy budou mít významný dopad na agilitu, odolnost a pružnost internetu,“ uvádí organizace v prohlášení a dodává, že v případě rozšíření tohoto přístupu je v sázce celková schopnost internetu přinášet uživatelům výhody plynoucí z globální spolupráce a v ohrožení je dokonce i hospodářský růst. Stejně tak hrozí kompromitace digitální suverenity jednotlivých států, jejíž propagátorem je například Německo. Ministerstvo vnitra již na podzim loňského roku publikovalo studii, která doporučuje přechod na svobodný software za účelem omezení závislosti na jediném dodavateli a sběru dat třetími stranami. 

Dosažení digitální suverenity stojí především na svobodné volbě důvěryhodného dodavatele, autonomii provozu, která zahrnuje možnost nepodléhat nadměrné kontrole vlastních sítí zvenčí i možnost bránit se porušování autonomie jednotlivých zemí, a v neposlední řadě také na autonomii dat. Německo nastavuje přísné bezpečnostní standardy konzistentní pro všechny dodavatele. Zároveň se zavázalo, že předem stanoví příslušný procesní audit namísto vyloučení jakéhokoli dodavatele z účasti na budování sítí 5G.

Administrativa USA dlouhodobě tlačí spojence k tomu, aby zakázali vstup čínské společnosti Huawei do svých 5G sítí a dá se předpokládat, že tento záměr stojí i za návštěvou Pompea. Tažení americké vlády proti technologickému gigantovi však nikdy nebylo podloženo veřejnými důkazy. Huawei nařčení dlouhodobě popírá a naopak vybízí k otevřené spolupráci.

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít