Zahrada a bydlení

Prodat nemovitost sám nebo využít služeb realitního makléře?

Chystáte se prodat nemovitost a co teď? Z televize slyšíte, kolik nešťastníků bylo zase dneska okradeno a jak si další vykutálenec namastil kapsu na obyčejných lidech. Z druhé strany jste masírováni všudypřítomnou reklamou a přesvědčováním realitních kanceláří, že právě bez jejich služeb se za žádnou cenu neobejdete, a když do toho půjdete sám, že jste naprostý blázen. Komu tedy věřit, jak se rozhodnout?

Dost možná jdete do největšího obchodu svého života. Většina lidí prodává nemovitost 1x, maximálně 2x za celý svůj život. Jedná se o statisíce, miliony korun. Jak projít celým průběhem transakce bez zbytečných ztrát a nervů? V zásadě existují dvě možnosti.

1. Prodám svůj dům/byt sám!

Přibližně 60% všech realitních obchodů v České republice proběhne bez účasti realitní kanceláře. Typický Čech má od přírody dáno, že dokáže vše udělat sám a nepotřebuje žádné odborníky. Sám si postaví dům, aneb když zvládne tu střechu sestavit řadový dělník, proč bych to nedokázal já. Sám si vyřídí půjčku v bance, aneb proč živit dalšího finančního poradce, který tomu stejně víc než já nerozumí. Stejné je to i s prodejem nemovitostí. Každý druhý člověk si řekne, že přeci nebude vyhazovat peníze za realitního makléře. A mnohdy je to opravdu správné rozhodnutí.

Je celá řada lidí, kteří celým prodejem projdou jako nůž máslem, bez sebemenších problémů. Co je nutné k tomu, abyste to takto také zvládli?

  • Dostatek času,
  • investice do inzerce,
  • investice do schopného právníka,
  • obchodní dovednosti,
  • alespoň částečné studium realitního trhu a zákonných nařízení vztahujících se k prodeji nemovitostí.

2. Nechám si prodej zprostředkovat realitní kanceláří.

Můžete se obrátit na realitní kancelář a prodat svou nemovitost s její pomocí. V čem je toto rozhodnutí dobré a v čem špatné? Rozhodně nebudete muset dávat nějakou část z prodejní ceny realitnímu zprostředkovateli. Na druhou stranu si budete muset veškeré záležitosti spojené s prodejem obstarat a zaplatit sami.

V tomto článku není řeč o makléřích, kteří stojí za starou bačkoru, téměř nic pro Vás neudělají, chtějí jen inkasovat provizi a kvůli kterým vypadá nynější realitní trh tak, jak vypadá.

Schopný makléř pro majitele zajistí a zaplatí veškerý servis. Určí tržní cenu nemovitosti, nechá ji odborníkem nafotit, natočí video prezentaci, vytvoří plánek nemovitosti, napíše vícejazyčný text inzerátu, který zájemce přitahuje, vede za Vás nepříjemná obchodní jednání s kupujícími a následně s pomocí právníků a finančních specialistů celý obchod zrealizuje, aniž by prodávající majitel musel hnout prstem. Těmito úkony Vám ušetří čas, peníze za inzerci a propagaci, starosti s obchodním vyjednáváním a mnohdy i velmi znatelně zvýší prodejní cenu nemovitosti. A ano, za to chce makléř samozřejmě dostat zaplaceno.

Výhody prodeje nemovitosti bez účasti realitní kancelářeVýhody prodeje nemovitosti s pomocí realitní kanceláře
1. Neplatíte provizi1. Ušetříte čas
2. Nikdo Vám do prodeje moc nemluví2. Neplatíte inzerci a právní služby
                                                                                                          3. Makléř má mnohonásobně větší okruh lidí poptávajících nemovitost

4. Nevedete nepříjemná obchodní jednání

5. Dosáhnete vyšší prodejní ceny

6. Inzerce má vyšší kvalitu

Konečné rozhodnutí je vždy na majiteli nemovitosti, to on určuje pravidla, jde o jeho peníze. To jeho pěněženka se bude buď smát, nebo plakat.

www.mimoradnenemovitosti.cz

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít