Zahrada a bydlení

Na co si dát pozor při výběru realitního makléře

Média nás denně zahrnují zprávami, jak byl někdo okraden, kde se vykopal další klasicky český tunel, kde jeden okradl druhého a druhý třetího. Do toho jste tu Vy, potřebujete prodat nemovitost a těmto vykukům se chcete vyhnout obloukem. Jak na to? Jak si vybrat kvalitního makléře a nesednout na lep šejdířovi?

Už jste si vystavili na internet inzerát, že prodáváte nemovitost? Ano? Tak už jste patrně poznali, jak to v realitní branži 21. století vypadá. Okamžitě Vám začne zvonit telefon, na druhé straně se ale bohužel neozývají přímí zájemci o koupi, ale jeden makléř za druhým. Možná se rozhodujete, že byste obchod některému z nich mohli svěřit. Jak si ale vybrat toho správného? Tento článek Vám jistě pomůže.

Na co si dát při výběru pozor

  1. Absence vzdělání

Realitní trh v České republice je mnohdy příznačně označován jako džungle. Je to způsobeno tím, že realitní činnost je stále činností volnou a bohužel se na její provozování nevztahuje žádná nutnost vzdělání. Po svém zástupci vyžadujte, ať dané problematice rozumí, má certifikaci v oboru a minimalizujete tím rizika.

  1. Nejnižší provize

Mnoho lidí si vybírá svého makléře právě podle toho, který si za své služby řekne nejnižší odměnu. Říkají, že všichni přeci nabízejí to samé, tak proč jednomu platit 2 procenta a druhému 4? Je to jako všude jinde, pokud chcete kvalitu, musíte ji zaplatit. Ti dobří dokáží díky mnoha nástrojům zvednout prodejní cenu až o 8-10% nad tržním průměrem, bohužel těch opravdu dobrých není mnoho. Neklamnou známkou toho, že makléř argumentuje právě nízkou výší své provize je to, že nemá nic, co jiného by nabídl. Když půjdete k soudu, vyberete si toho nejlevnějšího právníka?

  1. Reality jako vedlejšák

Dělá Váš makléř reality jako vedlejší činnost? Přes den pojišťovací agent, večer barman a v mezičase si střihne nějaký ten prodej nemovitosti. Snad ani není třeba rozebírat, jak kvalitní tyto služby asi budou.

  1. Sliby = chyby

Slíbil Vám makléř, že nemovitost prodá za částku vysoko nad všemi ostatními makléři? Ti dobří opravdu dokáží prodat nad tržním průměrem, a to někdy i celkem vysoko, bohužel těch dobrých je u nás stále jako šafránu. Dejte si pozor, jestli se ze strany makléře nejedná pouze o mazání medu kolem pusy a nechce pouze nemovitost nabrat za každou cenu. Druhou možností je, že se jedná o začínajícího a nezkušeného jedince, který ještě nezná, jak se trh s nemovitosti chová, co je reálná částka a co ne.

 Triky těch opravdu zoufalých

  1. Volá neznámý makléř a říká, že má přímého zájemce o Vaši nemovitost.

Hurá, konečně někdo schopný, možná si říkáte. Opak je pravdou, v naprosté většině případů jde pouze o trik, jak se dostat k Vám do bytu/domu a podepsat s Vámi smlouvu o zprostředkování služeb. Ti opravdu zoufalí si dokonce přizvou na prohlídku svého kolegu, který jim scénku se zájemcem bez problému zahraje, případně zahrají přímého zájemce sami makléři a druhý den máte již nemovitost v jejich nabídce. Jak by asi makléř mohl mít zájemce na nemovitost, kterou nikdy ani sám neviděl a nic o ní neví?

  1. Leták:„Koupím byt/dům ve Vaší lokalitě“.

Také už jste ve schránce na podobný leták narazili? Znovu se bohužel jedná pouze o trik beznadějného makléře, který se takto snaží oblbnout pár důvěřivců. Na tyto inzeráty se ani nevyplatí odpovídat, přímý zájemce téměř nikdy žádné letáky nevyrábí.

  1. Vykoupíme nemovitost za její tržní cenu!

Tento trik už nemá ani s realitními službami moc společného. Existují firmy, které nemovitosti od majitelů vykupují, pro prodávajícího by to ale měla být až jedna z posledních a nouzových variant. Když by Vaši nemovitost vykoupili za její tržní cenu, za jakou cenu by ji asi prodali, za mimotržní? Z čeho by tito podnikavci žili? Vaši nemovitost vykoupí za maximálně 80% její hodnoty, což pro Vás znamená slušnou ztrátu.

www.jakubzizka.cz

Více

Aktuální články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Zavřít